Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Energii chce zabić smog prądem

17
Podziel się:

Resort policzył, że przy produkcji 1kWh w elektrowni (nawet węglowej) powstaje 10-krotnie mniej pyłów niż w domowym piecu węglowym, nawet najbardziej nowoczesnym.

Ministerstwo Energii chce zabić smog prądem
(MAREK LASYK/REPORTER)

Ministerstwo Energii chce zachęcić Polaków do ogrzewania domów jednorodzinnych piecami zasilanymi energią elektryczną z rozbudowaną akumulacją ciepła - pisze "Puls Biznesu".

Resort policzył, że przy produkcji 1kWh w elektrowni (nawet węglowej) powstaje 10-krotnie mniej pyłów niż w domowym piecu węglowym, nawet najbardziej nowoczesnym.

Jak pisze "Puls Biznesu", ministerstwo kieruje ofertę zwłaszcza do osób ogrzewających domy węglem i śmieciami, czyli do około 3 mln gospodarstw domowych. Zamierza stworzyć rozwiązania na tyle atrakcyjne cenowo, by nawet niezamożne osoby mogły sobie na nie pozwolić. Chodzi o nocną taryfę energetyczną przeznaczoną tylko dla celów grzewczych - dla wszystkich gospodarstw domowych ogrzewających się prądem.

- Cena będzie dużo niższa niż w innych taryfach, chcemy wyeliminować wszystkie narzuty i opłaty nakładane na energię elektryczną - mówi Andrzej Piotrowski, wiceminister energii.

Piotrowski dodaje, że Polska, obok Włoch i Niemiec, jest największym emitentem pyłu w Europie. Jego zdaniem redukcja emisji zanieczyszczeń znacząco poprawi stan zdrowia sporej rzeszy Polaków.

oprac. Katarzyna Kalus

gospodarka
energetyka
ekologia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
kodeks
7 lat temu
koszt wytworzenia 1 kWh to 8 groszy , ale koncerny i zdziecy ni obniżĄ CENY BO JEST ZMOWA, A PRZESYŁ TO KOSMOS NAMY NAJDROŻSZY PRĄD W ue PYTAM KTO Z ure BIERZE KASĘ ZA AKCETACJE TAK WYSOKICH TARYF
belfer
7 lat temu
Ogrzewam dom gazem, a jak jest mróz to palę drewnem sezonowanym przez dwa lata, w specjalnym kotle, żeby nie zatruwać środowiska. Moi sąsiedzi palą w starych kotłach lub piecach węglem. Nie mogę otworzyć okna bo śmierdzi dymem wydobywającym się z ich kominów. Może błękitny węgiel by pomógł, bo na wymianę kotłów w domach sąsiadów nie ma co liczyć, za biedni. Zamiast leczyć skutki (choroby), lepiej usunąć przyczynę (smog).
korpo
7 lat temu
Zakładam, że Ministerstwo Energii jest instytucją poważną i skoro rzuciło pomysł, to teraz przedstawi także na papierze jakiś szkic (projekt) zawierający rysunki, opisy, wyliczenia.
Spadówa
7 lat temu
Niech najpierw zadbają o stabilną infrastrukturę. Z jednej strony straszą, że może być za kilka lat blackout bo złom mamy zamiast energetyki, a z drugiej chcą aby ludzie ze stabilnego własnego ogrzewania rezygnowali lawinowo na rzecz niestabilnej energetyki państwowej, która jedyne co potrafi to defraudowanie pieniędzy w śląskie kopalnie zamiast modernizować się. To nie jest kwestia tylko kosztów, ale kosztów i bezpieczeństwa energetycznego własnego domu.
pawka
7 lat temu
ale nie tylko gospodarstwa domowe zatruwają powietrze, silniki na olej napędowy, te starsze są zdecydowanie w tej materii "efektywniejsze", a jest ich w Polsce masa i przybywa.