Notowania

walka z terroryzmem
12.03.2014 05:48

Walka z terroryzmem. Aresztowani pod zarzutem udziału w wojnie w Syrii

Władze brytyjskie obawiają się, że zwłaszcza młodzi muzułmanie mogą stać się niebezpieczni po powrocie z Syrii, gdzie mogą wejść w kontakt z dżihadystami i przejść szkolenia terrorystyczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jinga80 - Fotolia.com)

Trzech mężczyzn i kobietę aresztowano wczoraj w Manchesterze i okolicach oraz w Oksfordzie pod zarzutem zaangażowania się w konflikt zbrojny w Syrii - podróżowania do objętych walką rejonów tego kraju lub podsycania tam walk.

Podróż do Syrii w celu zaangażowania się walkę i wspieranie walczących może być traktowana jako działalność mająca związek z terroryzmem. Władze brytyjskie szczegółowo monitorują, kto wyjeżdża do Syrii, także z terytorium państw trzecich.

Według komunikatu manchesterskiej policji funkcjonariusze jednostki antyterrorystycznej aresztowali mężczyzn w wieku 29 lat i 18 lat w Levenshulme (dzielnica Manchesteru) oraz 21-letnią kobietę w Trafford (okolice Manchesteru). 29-letniego mężczyznę aresztowano w Oksfordzie. W ich mieszkaniach przeprowadzono rewizje.

Szef komórki antyterrorystycznej (NWCTU) Tony Mole powiedział mediom, że jednostka ta wszczęła dochodzenie jesienią 2013 roku, gdy okazało się, że kilku mieszkańców północno-wschodniej Anglii podróżuje do Syrii na tereny, na których toczy się wojna.

- _ Każdą sprawę oceniamy indywidualnie, ale ci, którzy wyjeżdżają do strefy działań wojennych z zamiarem zaangażowania się w konflikt lub wsparcia innych, biorących w nim udział, muszą być świadomi, że potencjalnie narażają się na ściganie przez prawo pod zarzutem terroryzmu _ - oświadczył Mole.

Władze brytyjskie obawiają się, że niektórzy obywatele, a zwłaszcza młodzi muzułmanie mogą stać się niebezpieczni po powrocie z Syrii, gdzie mogą wejść w kontakt z dżihadystami i przejść szkolenia terrorystyczne.

Liczbę Brytyjczyków, którzy pojechali do Syrii, by wziąć udział w walkach ocenia się na około 250. W lutym szerokim echem odbiła się wiadomość, że 20-letni Anil Chalil Raoufi zginął w samobójczym zamachu na więzienie w Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl
Porwane przez islamistów zakonnice są wolne Kobiety przetrzymywano na zachodzie Syrii; w minionym tygodniu przewieziono je do miasta Arsal w Libanie, a w niedzielę wyruszyły do Damaszku.
Syria ma plan likwidacji broni. 13 kwietnia... Zawarcie porozumienia w sprawie broni chemicznej uchroniło Syrię przed amerykańskim atakiem odwetowym.
Zamach w Syrii przy granicy z Turcją. Są ofiary Dziewięć osób zginęło dziś w wybuchu samochodu pułapki w pobliżu szpitala polowego w miejscowości Atma na północnym zachodzie Syrii, niedaleko granicy z Turcją.
Tagi: walka z terroryzmem, wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz