Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walka z unikaniem podatków zajmie Unię

0
Podziel się:

Walka z uchylaniem się od płacenia podatków będzie tematem najbliższego szczytu UE.

Walka z unikaniem podatków zajmie Unię
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Walka z uchylaniem się od płacenia podatków będzie tematem najbliższego szczytu UE, który odbędzie się 22 maja - poinformował w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

_ - Każdego roku tracimy w UE 1 bilion euro w wyniku uchylania się od płacenia podatków. To niemal tyle samo, co wartość całego produktu narodowego Hiszpanii, piątej co do wielkości gospodarki UE, albo cały budżet Unii na siedem lat. To tysiąc razy więcej, niż uzgodniona niedawno pomoc finansowa dla Cypru (10 mld euro - PAP) _ - powiedział Van Rompuy w opublikowanym w piątek komunikacie wideo.

Podkreślił, że unikanie płacenia podatków jest nieuczciwe wobec obywateli i firm, wywiązujących się ze swoich zobowiązań podatkowych, a także wobec państw, które potrzebują środków, aby podreperować swe finanse. _ Po prostu nie możemy sobie pozwolić na tolerowanie tej sytuacji _ - dodał Van Rompuy. Według niego problem ten państwa UE powinny rozwiązywać wspólnie, bo _ jest to problem, który wykracza poza granice narodowe _.

_ - Aby poradzić sobie z tym problemem, zarówno na poziomie krajowym jak i globalnym, Europa musi mówić jednym głosem _ - ocenił szef Rady Europejskiej.

Dyskusja na temat wzmocnienia walki z uchylaniem się od płacenia podatków odżyła w ostatnich dniach po ujawnieniu przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) informacji, według których 130 tys. osób z ponad 170 krajów ukryło przed fiskusem swój majątek w rajach podatkowych na całym świecie.

W UE wzmogła się też presja na złagodzenie tajemnicy bankowej. Austria i Luksemburg, dwa kraje sprzeciwiające się dotąd automatycznej wymianie informacji bankowej, zasygnalizowały gotowość do zmiany stanowiska.

Czytaj więcej w Money.pl
Słoweńcom zajmą lokaty, Hiszpania dostanie miliardy. A Polska na to... Słoweńskie banki mają tyle złych długów, że na ich spłatę trzeba by przeznaczyć kwartalne PKB.
Belgowie donoszą na swoich sąsiadów W ubiegłym roku fiskus otrzymał ponad 1200 zgłoszeń. To o prawie 70 procent więcej donosów niż w 2011 roku.
Hollande bierze się za finanse polityków Francja zamierza w zdecydowany sposób rozprawić się z fałszerstwami podatkowymi części polityków. Kroki w tym kierunku zapowiedział prezydent Francois Hollande.
unia
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)