Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walki na wschodzie Ukrainy. Rosjanie uderzą?

0
Podziel się:

Moskwa stawia kolejne warunki i oskarża zakładników z OBWE o łamanie prawa. Samozwańczy mer Sławińska: są moimi gośćmi.

Walki na wschodzie Ukrainy. Rosjanie uderzą?
(PAP/EPA)

Starcia pod Słowiańskiem na wschodzie Ukrainy. - informuje portal _ Ukraińska Prawda _. Wcześniej władze w Kijowie zaproponowały Moskwie bezpośrednie rozmowy w sprawie koncentracji wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą. Jak poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych, do rozmów mogłoby dojść w poniedziałek w Wiedniu. Minister Ławrow powiedział, że Ukraina musi wstrzymać operację wojskową na południowym wschodzie kraju. Obserwatorzy OBWE, uprowadzeni na Ukrainie, są jeńcami wojennymi. Tak twierdzą prorosyjscy terroryści, którzy przedwczoraj zatrzymali 13 przedstawicieli OBWE i ukraińskich wojskowych. Jest wśród nich Polak.

Aktualizacja : 11: 55

Starcia pod Słowiańskiem na wschodzie Ukrainy - informuje portal _ Ukraińska Prawda _. Jak twierdzą tamtejsi prorosyjscy separatyści, niezidentyfikowani ludzie napadli na ich skład broni. Trwa walka, kilka osób zostało rannych. Na razie brak bliższych szczegółów.

Leżący w obwodzie donieckim Słowiańsk jest od kilkunastu dni kontrolowany przez prorosyjskich separatystów. Ukraińskie siły bezpieczeństwa - w ramach antyterrorystycznej operacji - próbują usunąć ich z miasta. W starciach zginęło kilka osób.

Propozycja negocjacji

Według władz w Kijowie, w rozmowach mogłyby wziąć udział _ wszystkie zainteresowane strony _, które są zaniepokojone sytuacją, a ich celem byłoby wyjaśnienie powodu obecności tysięcy rosyjskich żołnierzy na granicy z Ukrainą.

_ Jako sąsiad Rosji Ukraina ma prawo wiedzieć więcej na ten temat _ - oświadczyło ukraińskie MSZ. Rosja tłumaczy koncentrację swych wojsk na granicy z Ukrainą manewrami i powtarza zapewnienie, że nie planuje operacji wojskowej w tym kraju.

Amerykanie ostrzegają Rosję

Amerykański sekretarz stanu John Kerry powiedział wczoraj szefowi MSZ Rosji Siergiejowi Ławrowi, że niepokoją go ruchy wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i nazwał te działania prowokacją. Politycy odbyli rozmowę telefoniczną z inicjatywy Waszyngtonu.Kerry wyraził też zaniepokojenie poparciem Rosji dla separatystów i retoryką Moskwy, która podważa stabilność, bezpieczeństwo i integralność Ukrainy - oznajmił w komunikacie Departament Stanu USA, relacjonując rozmowę.

Minister Ławrow powiedział z kolei Kerry'emu, że władze Ukrainy muszą wstrzymać operację wojskową na południowym wschodzie kraju, a USA powinny wpłynąć na Kijów, by uwolnił liderów ruchu protestu w tym regionie.

Ławrow zwrócił uwagę na propozycje związanej z byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem Partii Regionów i ruchów społecznych na południu i wschodzie Ukrainy dotyczące rozpoczęcia ogólnonarodowego dialogu i reformy konstytucyjnej - poinformował rosyjski resort dyplomacji.

Kerry miał zapewnić, że Waszyngton będzie dążył do wykorzystania możliwości, by zachęcić władze w Kijowie do konkretnych kroków dla obniżenia napięcia. Wyraził przy tym nadzieję, że regiony południowo-wschodnie odpowiedzą na te posunięcia wzajemnością.

Na wschodzie Ukrainy trwa operacja zbrojna sił rządowych wymierzona w separatystów, którzy opanowali budynki państwowe w około 10 miastach regionu.

Szefowie dyplomacji USA i Rosji omówili też działania podejmowane w celu rozwiązania problemu obserwatorów wojskowych z państw OBWE, którzy przyjechali na Ukrainę na zaproszenie władz w Kijowie w ramach przedsięwzięć przewidzianych przez Dokument Wiedeński o środkach zwiększenia zaufania i zostali uprowadzeni w opanowanym przez separatystów Słowiańsku w obwodzie donieckim.

W składzie przetrzymywanej grupy jest siedmiu międzynarodowych obserwatorów wojskowych - trzech Niemców, Polak, Czech, Szwed, Duńczyk - i niemiecki tłumacz oraz pięciu ukraińskich wojskowych.

Rosjanie uwolnią zakładników? Są gośćmi

Obserwatorzy OBWE, uprowadzeni na Ukrainie, są jeńcami wojennymi. Tak twierdzą prorosyjscy separatyści ze Słowiańska na wschodzie kraju, którzy przedwczoraj zatrzymali 13 przedstawicieli OBWE i ukraińskich wojskowych. Jest wśród nich Polak.

Samozwańczy mer Sławiańska wyklucza jakiekolwiek rozmowy z Kijowem i zapewnia, że przetrzymywani w mieście inspektorzy wojskowi z mandatem OBWE są obecnie jego gośćmi. Wiaczesław Ponomariow przyznaje przy tym, że są oni także zakładnikami, których samozwańcze władze chcą wymienić na swych towarzyszy przebywających w ukraińskim aresztach.

Ponomariow zapewnił, że jeszcze dzisiaj będzie rozmawiał na temat losu inspektorów z cywilną misją OBWE przybywającą do Słowiańska. Podkreślił, że wspólnie z przedstawicielami OBWE będzie szukał rozwiązania: _ Nas zadowoli sytuacja, gdy porozmawiamy o wymianie jeńców _ - mówił Ponomariow. Jednocześnie wykluczył jakiekolwiek rozmowy z Kijowem. Uznał, że kijowskie władze to przestępcy i dlatego rozmowy są możliwe tylko z przedstawicielami OBWE. Zatrzymani oficerowie przebywają, według słów Ponomariowa, w zajętym przez prorosyjskich separatystów gmachu Rady Miejskiej. Zapewnił, że przetrzymywani mają dobre warunki bytowe.

W Słowiańsku przybywa barykad oraz posterunków kontrolnych wznoszonych przez separatystów. Na głównych ulicach jest sporo ludzi w strojach kamuflażowych, wyposażonych w broń automatyczną.

Rosja pomoże w uwolnieniu obserwatorów OBWE zatrzymanych na wschodzie Ukrainy - zapewnienia takie złożył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Podkreślił jednocześnie, że misja OBWE złamała procedury przewidziane w konwencji wiedeńskiej.

Ławrow podkreślił również, że misja OBWE złamała procedury przewidziane w konwencji wiedeńskiej. W 2011 roku przyjęto zapis, który nakłada na tego typu misje obowiązek powiadamiania o przyjeździe przedstawicieli sił, które kontrolują sytuację w danym regionie. W tym przypadku obserwatorzy wojskowi przyjechali na Ukrainę na zaproszenie władz w Kijowie, ale nie kontaktowali się wcześniej z separatystami.

Prorosyjscy separatyści zatrzymali autobus, wiozący obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, i zabrali ich ze sobą.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/128/m305280.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/porwanie;obserwatorow;obwe;polskie;wladze;wzywaja;do;uwolnienia;polaka,202,0,1523146.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polskie władze wzywają do natychmiastowego uwolnienia Polaka. Separatyści chcą wymiany
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/176/m279728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konflikt;na;ukrainie;usa;groza;rosji;kolejnymi;sankcjami,154,0,1520538.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) USA grożą Rosji kolejnymi sankcjami
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/73/m80969.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kryzys;na;ukrainie;lawrow;wie;jak;z;niego;wyjsc,127,0,1520511.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ławrow wie, jak wyjść z kryzysu na Ukrainie
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/176/m279728.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/konflikt;na;ukrainie;trwaja;rozmowy;na;lini;usa-rosja,0,0,1523456.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Amerykański sekretarz rozmawiał z Ławrowem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)