Notowania

walki w syrii
29.10.2012 06:00

Walki w Syrii. Rozejm sie rozsypał

Samoloty syryjskich sił powietrznych bombardowały wczoraj zamieszkane przez sunnitów rejony w Damaszku i w innych częściach kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

*Samoloty syryjskich sił powietrznych bombardowały wczoraj zamieszkane przez sunnitów rejony w Damaszku i w innych częściach kraju - poinformowali aktywiści praw człowieka. _ Rozejm się praktycznie skończył _ - mówią. *

Według syryjskiego opozycjonisty weterana Fawaza Tello w Damaszku dochodzi do nalotów od soboty, aresztowano też setki ludzi._ - Asad próbuje wykorzystać rozejm do odzyskania kontroli nad częściami Damaszku _ - powiedział Tello, który, jak pisze Reuters, znajduje się w Berlinie, lecz ma szerokie kontakty z syryjskimi rebeliantami.

Według tego działacza opozycji syryjskiej pod ostrzałem artyleryjskim znalazły się w niedzielę sunnickie dzielnice w mieście Hims i jego okolicach (140 km na północ od Damaszku).

W samym Damaszku i okolicach od piątku zginęło 45 osób - podała w niedzielę jedna z grup opozycyjnych. W sobotę mające siedzibę w Londynie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (OSDH) informowało o śmierci od piątku co najmniej 146 osób: 53 cywilów, 43 żołnierzy i 50 bojowników walczących z wojskami prezydenta Baszara el-Asada.

Obie strony walczące w trwającym od 19 miesięcy konflikcie dopuszczają się łamania rozejmu, który miał obowiązywać w trakcie Święta Ofiar (Id al-Adha), które rozpoczęło się w piątek i jest jednym z dwóch najważniejszych w muzułmańskim kalendarzu. Zawieszenie broni zaproponował wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii, były minister spraw zagranicznych Algierii Lakhdar Brahimi.

Obie strony oskarżają się wzajemnie o łamanie rozejmu; władze oskarżają o to, jak ich nazywają, _ uzbrojonych terrorystów _, opozycja z kolei mówi, że rozejm jest niemożliwy w sytuacji, gdy siły prezydenta Baszara el-Asada przerzucają czołgi, używają ciężkiej artylerii i ostrzeliwują z powietrza dzielnice mieszkaniowe.

Pomysł rozejmu zyskał międzynarodowe poparcie, w tym Rosji, Chin i Iranu - głównych sprzymierzeńców Asada. Jednak i ten rozejm podzieli zapewne los ogłaszanych poprzednio, które - jak przypomina Reuters - mimo starań nie stały się początkiem końca konfliktu zbrojnego w Syrii. Pochłonął on już ponad 30 tysięcy ofiar.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozejm w Święto Ofiar, ale zginęło 146 osób Choć z okazji muzułmańskiego Święta Ofiar ogłoszono w Syrii rozejm, w tym kraju zginęło co najmniej 146 osób.
Sensacyjne doniesienia z Syrii. Koniec wojny? Międzynarodowy wysłannik powiedział, że rząd w Damaszku zgodził się na rozejm z rebeliantami z okazji muzułmańskiego święta Id al-Adha.
Syria stawia warunki. Wszystkich nie wpuści Zadaniem członków misji będzie monitorowanie przestrzegania zawieszenia broni między siłami rządowymi, a rebeliantami.
Tagi: walki w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz