Notowania

Waloryzacja rent i emerytur. W przyszłym roku pochłonie 8,4 mld zł

Na przyszły rok zaplanowano wzrost świadczeń o 3,26 proc. Jednocześnie zagwarantowano minimalną podwyżkę rent i emerytur na poziomie 70 zł oraz podniesienie najniższych świadczeń do 1100 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka/REPORTER)

Na przyszły rok zaplanowano wzrost świadczeń o 3,26 proc. Jednocześnie zagwarantowano minimalną podwyżkę rent i emerytur na poziomie 70 zł oraz podniesienie najniższych świadczeń do 1100 zł.

Koszt waloryzacji ustawowej rent i emerytur wyniesie około 8,4 mld zł w 2019 r. (od marca do grudnia), czytamy w ocenie skutków regulacji (OSR). Zakładający te zmiany projekt noweli ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych trafił do konsultacji publicznych podało Rządowe Centrum Legislacji.

"Przedstawione skutki finansowe prezentują dodatkowe koszty ponad koszty waloryzacji ustawowej prognozowanym wskaźnikiem 103,26 proc.. Razem z kosztem waloryzacji ustawowej 103,26%, łączny koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wraz z gwarancją minimalną 70 zł oraz podniesieniem najniższych świadczeń do 1100 zł wyniesie ok. 8,4 mld zł w 2019 r. (od marca do grudnia). Będzie on wyższy o około 1,583 mld zł. niż koszt waloryzacji przy wskaźniku 103,26 proc. bez gwarancji minimalnej podwyżki świadczenia" - czytamy w OSR.

Obowiązkiem rządu jest zapewnienie finansowego, elementarnego bezpieczeństwa obywateli, w tym emerytów i rencistów. Szczególną ochroną państwa powinni być objęci najubożsi świadczeniobiorcy, podkreślono w dokumencie.

Zasady waloryzacji do zmiany

"Stąd też w 2019 r. proponuje się modyfikację obecnie obowiązujących zasad waloryzacji polegającą na: podwyższeniu najniższych świadczeń odpowiednio do:

- o 1100 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej,

- o 825 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

oraz zastosowaniu ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki - świadczenia na poziomie 70 zł.

Zgodnie z projektowaną regulacją wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone ustawowym wskaźnikiem waloryzacji. Obecnie prognozowany wskaźnik waloryzacji wynosi 103,26 proc.

Co najmniej 70 zł

Gwarantowana kwota podwyżki ma według propozycji wynosić 70 zł. Stąd też świadczenia emerytalno-rentowe zostałyby podwyższone z tytułu waloryzacji o 3,26 proc, nie mniej jednak niż o 70 zł - wynika z dokumentu.

"W przypadku świadczeń niepodlegających ustawowemu podwyższeniu do kwoty świadczeń najniższych i świadczeń niższych od minimalnej emerytury waloryzacja będzie polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia ustawowym wskaźnikiem waloryzacji. Minimalna podwyżka z tytułu waloryzacji, w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy, wyniesie 75 proc. gwarantowanej minimalnej kwoty, tj. 52,50 zł."

Emerytury. W niektórych przypadkach lepsza wypłata jednorazowa niż "groszowa" emerytura

A co w przypadku osób pobierających emeryturę częściową? Wówczas kwota z tytułu waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż połowa kwoty waloryzacji, tj. 35 zł.

Natomiast w przypadku kobiet pobierających okresowe emerytury kapitałowe, regulacje projektowanej ustawy przewidują proporcjonalny podział minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia w stosunku do wysokości emerytury z FUS i wysokości okresowej emerytury kapitałowej w łącznej kwocie tych emerytur - wynika z projektowanej ustawy.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 marca 2019 r., z wyjątkiem art. 6 ust. 2 i art. 8, które wejdą w życie z dniem ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: waloryzacja emerytur, emerytury, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-11-2018

emeryt.Jeśli podnosi się wynagrodzenia w budżetówce o np: 300zł. to również emerytury powinny wzrosnąć o 300zł. Standard życia powinien wzrastać … Czytaj całość

08-11-2018

NowyemerytTen rzad ma czas do nastepnych wyborow . Nie chce od tego rzadu ochlapow ale i nie akceptuje podatku od emerytury. Podniesienie kwoty wolnej od … Czytaj całość

08-11-2018

emerytwskaźnik waloryzacji powinien uwzględniać inflację oraz co najmniej 50% realnego wzrostu płac

Rozwiń komentarze (12)