Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Waluty. Eleanor Roosevelt ma największe szanse, by trafić na nowy banknot 10-dolarowy

0
Podziel się:

Nowa 10-dolarówka zastąpi znajdujący się obecnie w obiegu banknot z wizerunkiem Alexandra Hamiltona, jednego z ojców założycieli USA.

Alexander Hamilton będzie musiał ustąpić miejsca kobiecie na 10-dolarówce.
Alexander Hamilton będzie musiał ustąpić miejsca kobiecie na 10-dolarówce. (mgstanton/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bEJLRwQB

W głosowaniu na patronkę nowego 10-dolarowego banknotu, który wejdzie do obiegu w USA w 2020 r., prowadzi małżonka prezydenta F. D. Roosevelta - wynika z najnowszych danych ośrodka badawczego Marist Institute for Public Opinion.

W Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja na temat tego, która ze słynnych kobiet zasłużonych dla kraju powinna znaleźć się na awersie nowego 10-dolarowego banknotu. Wejdzie on do obiegu w 2020 r., w setną rocznicę uchwalenia 19. poprawki do konstytucji USA, która dała kobietom prawo głosu.

Z najnowszych danych opublikowanych przez ośrodek badawczy Marist Institute for Public Opinion wynika, że największe szanse na zostanie patronką nowej 10-dolarówki ma Eleanor Roosevelt, jedna z najbardziej znanych i najaktywniejszych Pierwszych Dam w historii amerykańskiej demokracji. W głosowaniu, w którym wzięło udział 1249 Amerykanów, Roosevelt zajęła pierwsze miejsce, zdobywając 27 proc. głosów.

bEJLRwQD

Na drugim miejscu uplasowała się Harriet Tubman (17 proc. głosów) - afroamerykańska abolicjonistka, która podczas wojny secesyjnej była zwiadowcą w armii Unii. 13 proc. głosów ankietowanych i trzecią pozycję zdobyła Sacagawea, indiańska przewodniczka i uczestniczka słynnej ekspedycji Lewisa i Clarka (pierwszej amerykańskiej lądowej wyprawy na zachód, która osiągnęła wybrzeże Pacyfiku).

Czwarte miejsce i 11 proc. głosów zaskarbiła sobie kandydatura Amelii Earhart, pilotki i dziennikarki, która w 1932 r. jako pierwsza kobieta-pilot samotnie przeleciała nad Atlantykiem. Wspólnie z Earhart na czwartej pozycji uplasowała się sufrażystka Susan B. Anthony.

Piąte miejsce i 4 proc. głosów zdobyła jedyna żyjąca osoba w tym gronie, Sandra Day O'Connor - pierwsza kobieta, która została sędzią Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. O'Connor piastowała tę funkcję w latach 1981-2006.

Nowa 10-dolarówka zastąpi znajdujący się obecnie w obiegu banknot z wizerunkiem Alexandra Hamiltona, jednego z ojców założycieli USA.

bEJLRwRe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)