Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wartość naszych długów wzrosła o blisko 22 mld zł

0
Podziel się:

1,92 mln Polaków ma problemy ze spłatą zobowiązań. Średni dług to blisko blisko 11,5 tys. zł

Wartość naszych długów wzrosła o blisko 22 mld zł

Tylko w ciągu II kwartału ogólna kwota zadłużenia przeterminowanych zobowiązań wzrosła o 15 proc. do 21,97 mld zł - wynika z najnowszej edycji raportu InfoDług. Przeszło 1,92 mln osób w Polsce ma problemy ze spłatą zobowiązań, a średnia kwota zaległego zadłużenia wynosi 11.395 zł.

Największy odsetek klientów podwyższonego ryzyka stanowią _ drobni dłużnicy _, a najbardziej solidnymi klientami banków są osoby w wieku 60 lat lub więcej.

_ - Ogólna kwota zaległego zadłużenia wzrosła w przeciągu ostatniego kwartału o ponad 2,91 mld zł (15 proc.) i obecnie wynosi 21,97 mld zł. Na przestrzeni ostatniego roku niespłacane zadłużenie zwiększyło się o 82 proc. _ - napisano w raporcie.

Rośnie również liczba osób, które mają problem z terminowym płaceniem należności, w ciągu ostatnich trzech miesięcy przybyło ich 106.870. Kwartalny wzrost liczby niesolidnych dłużników wyniósł 5,86 proc. Zdaniem autorów raportu średnia kwota zaległego zadłużenia w sierpniu wyniosła 11.395 zł.

_ - Oznacza to, iż w ostatnim kwartale zwiększyła się o 926 zł, czyli 8,84 proc. _ - napisano w komentarzu.

Rośnie wartość zaległych płatności

Prezes BIG InfoMonitor, Mariusz Hilderbrand poinformował, że wartość zaległych płatności w ostatnim czasie wzrasta znacznie dynamiczniej niż liczba nowych dłużników i przekłada się to na coraz większe kwoty zadłużenia.

_ - Tylko na przestrzeni ostatnich dwóch lat odnotowaliśmy wzrost średniego zadłużenia statystycznego dłużnika o niemal 95 proc. _ - powiedział.

Z raportu InfoDług wynika, że 42,3 proc. klientów podwyższonego ryzyka to tzw. _ drobni dłużnicy _, których zadłużenie nie jest wyższe niż 2.000 zł. Trzeci kwartał z rzędu odnotowano spadek, o ponad 2 proc., odsetka drobnych dłużników.

_ - Większość zadłużenia dotyczy małych kwot, które dotyczą rachunków za telefony komórkowe i telewizję kablową oraz niskowartościowych kredytów gotówkowych i konsumpcyjnych _ - poinformował Hilderbrand.

_ - Jednocześnie w ciągu ostatnich trzech miesięcy przybyło przeszło 15 proc. nowych dłużników zalegających z płatnościami na kwoty powyżej 10 tys. zł _ - dodał.

Analiza wskazuje, że średnio 5,1 proc. Polaków nie reguluje swoich zobowiązań terminowo. W grupie tej niemal najmniejszy odsetek stanowią osoby w wieku powyżej 60. lat.

_ - Jest to roczny przyrost o ponad 75 proc. Niepokojąca jest niemal trzykrotna dynamika wzrostu liczby dłużników w wieku powyżej 60. w stosunku do liczby wszystkich dłużników, lecz nadal takie osoby stanowią jedynie 17,62 proc. polskich dłużników _ - napisano w komentarzu.

Jednak pomimo znaczącego wzrostu liczby dłużników w najstarszej grupie wiekowej, jest to jedna z najbardziej rzetelnych grup konsumentów. Średnie zaległe zadłużenie osób będących w wieku 60 lat lub więcej, wynosi 5.225 zł i jest przeszło dwa razy niższe od zaległości statystycznego klienta podwyższonego ryzyka.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zadluzenie;zus;w;bankach;komercyjnych;to;1;5;mld;zl,173,0,633261.html) Zadłużenie ZUS w bankach komercyjnych to 1,5 mld zł Zakład wypłacił w 2009 roku renty i emerytury dla 7,5 mln osób na łączną kwotę 134,8 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t20624.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/spada;hipoteczne;zadluzenie;polakow,72,0,664136.html) Spada hipoteczne zadłużenie Polaków W lipcu dług Polaków spadł o 6 mld zł. Powód? Umocnienie naszej waluty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zadluzenie;wzrosnie;ale;los;grecji;nam;nie;grozi,251,0,616955.html) Zadłużenie wzrośnie, ale los Grecji nam nie grozi KE: Dług publiczny wzrośnie w przyszłym roku w Polsce do poziomu 59,3 proc. PKB.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)