Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wątpliwości na korzyść podatnika tylko w teorii. Skarbówka wie i się nie zastanawia

Wątpliwości na korzyść podatnika tylko w teorii. Skarbówka wie i się nie zastanawia

Podatnicy i eksperci uważają, że polskie prawo podatkowe jest skomplikowane. Ale nie dla urzędników
Podatnicy i eksperci uważają, że polskie prawo podatkowe jest skomplikowane. Ale nie dla urzędników

Obowiązujący od 2016 r. nakaz rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika miał uzdrowić relacje z urzędnikami. Eksperci mówią wprost: zasada jest martwa.

Klauzula, jak wynika z odpowiedzi resortu finansów na interpretację poselską, została zastosowana na rzecz przedsiębiorców w trzech interpretacjach indywidualnych i w 38 decyzjach, pisze "Rzeczpospolita".

To zaskakujące, bo jak eksperci mówią gazecie, polskie prawo podatkowe jest skomplikowane, a przedsiębiorcy gubią się w przepisach, o czym wielokrotnie pisaliśmy w money.pl.

Zobacz także: 19 lat walczył ze skarbówką i wygrał


 

Eksperci w rozmowie z gazetą mówią, że podatnicy we wnioskach o interpretacje proszą o stosowanie klauzuli, ale skarbówka w ogóle się do tego nie odnosi lub twierdzi, że dla niej przepisy są jasne.

Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP, mówi w "Rzeczpospolitej" więcej: "Fiskus rozstrzyga wątpliwości na swoją korzyść, a nie przedsiębiorców". Przykładem jest nierespektowanie orzecznictwa sądowego w sporach o rozliczanie ryczałtów pracowniczych na samochody.

Zobacz także: Fiskus chce dodatkowych naliczeń za paliwo. Ryczałt mu nie wystarcza

Jesteś ofiarą ulgi meldunkowej? Zgłoś się do nas przez dziejesie.wp.pl

podatki, skarbówka, podatnicy
Czytaj także
Polecane galerie
pepe11
2018-10-02 18:53
Do rydzyka nie pójdą bo się go boją
jowek
2018-10-02 14:34
bo o jakich przepisach o jakim prawie podatkowym w tym kraju mowa ?? takiego nie ma !!!! jest tylko polityka rabunkowa ,roszczeniowa jak sie nie zgadzasz to do sadu i z glowy kilkanascie lat tu masz zap...lac zarabiac i oddawac wiekszosc na utrzymanie nieudacznikow rzadowych administracyjnych i szarancze urzednicza i wiecej nic i to sie nazywa panstwo polskie
ooo
2018-10-02 14:21
Bedzie taka sytuacja poki urzednicy beda bezkarni. Wprowadzic odpowiedzialnosc majatkowa dla urzednika. Niech czasem mysliwy poczuje sie jak zwierzyna. Za bledy zabrac mu majatek - zlicytowac za smieszne pieniadze to kolejny zastanowi sie 10 razy zanim podejmie nie taka decyzje.
Pokaż wszystkie komentarze (36)