Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Watykan planuje powołać ministerstwo finansów

0
Podziel się:

Koncepcja utworzenia urzędu, czuwającego nad budżetem i wydatkami, umacnia się wśród kardynałów-doradców papieża, o czym poinformował koordynator tego gremium kardynał Oscar Rodriguez Maradiaga.

Watykan planuje powołać ministerstwo finansów
(CPP / Polaris/East News)
bFdFBXTV

Purpurat z Hondurasu, należący do 8-osobowej Rady Kardynałów, ujawnił w związku z drugą turą jej obrad pod przewodnictwem papieża Franciszka, że dominuje przekonanie o potrzebie powołania urzędu na wzór resortów finansów w poszczególnych krajach i o takiej jak one strukturze.

Do takiego wniosku papiescy doradcy z całego świata doszli dokonując przeglądu funkcjonowania, również z ekonomicznego punktu widzenia, watykańskich kongregacji.

_ - aki projekt jest, będzie stopniowo rozwijany _ - wyjaśnił kardynał Maradiaga dziennikarzom po drugim dniu obrad w Watykanie. Zastrzegł przy tym: _ My doradzamy, potem decyzję podejmie papież _.

bFdFBXTX

Gdyby takie watykańskie _ super-ministerstwo _ powstało, to przejęłoby ono zapewne kompetencje kilku instytucji za Spiżową Bramą, zajmujących się finansami. Obecnie działa między innymi administracja dóbr Stolicy Apostolskiej, a także Urząd Informacji Finansowej, czyli organ kontrolny.

Doradca papieża podkreślił, że przygotowywana gruntowna reforma Kurii Rzymskiej nie nastąpi szybko i zaapelował o cierpliwość. _ - Wielkich rzeczy nie można improwizować _ - stwierdził.

Dowodem na to, że zmiany nie nastąpią natychmiast jest to, że przedłużają się prace dwóch komisji powołanych przez Franciszka; do spraw ekonomiczno- administracyjnej struktury Stolicy Apostolskiej i do spraw watykańskiego banku IOR.

Kardynał Maradiaga zauważył, że wszystko wymaga czasu. Chodzi o to - powiedział - _ żeby reformy nie były powierzchowne, lecz głębokie _.

bFdFBXUd

Czytaj więcej w Money.pl

bFdFBXUy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)