Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
25.08.2005 09:46

Ważą się losy zwrotu VAT-u za materiały budowlane

Dodatkowe posiedzenie Sejmu, który miałby rozpatrzyć weto prezydenta do ustawy o zwrocie VAT-u na materiały budowlane, mogłoby się odbyć w najbliższy poniedziałek lub wtorek - poinformował marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dodatkowe posiedzenie Sejmu, który miałby rozpatrzyć weto prezydenta do ustawy o zwrocie VAT-u na materiały budowlane, mogłoby się odbyć w najbliższy poniedziałek lub wtorek - poinformował w "Sygnałach Dnia" marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz.

Zaznaczył, że decyzję w sprawie zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu musi podjąć jeszcze dziś.

"Gdyby to posiedzenie miałoby się odbyć, to naturalną okazją jest zgromadzenie posłów i senatorów planowane na najbliższy poniedziałek. Wtedy po paru godzinach moglibyśmy to posiedzenie odbyć" - powiedział Cimoszewicz.

_ fot. PAP/Tomasz Gzell Wszystko wskazuje na to, że marszałek zwoła posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie będą głosować nad prezydenckim wetem. _

Dodał, że jeszcze w czwartek zamierza spotkać się z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, aby zapoznać się z jego argumentami w sprawie odmowy podpisania ustawy o zwrocie VAT w budownictwie. Cimoszewicz zwrócił się też do Ministerstwa Finansów o przedstawienie finansowych skutków wprowadzenie ustawy w życie.

"To co przemawia za zwołaniem posiedzenia, to nie tylko wnioski klubów PiS, SdPl, PSL i LPR, ale fakt, że ta ustawa została uchwalona jako wynik swoistego kompromisu między propozycjami poselskimi a stanowiskiem rządu. Posłowie
wprowadzili takie poprawki, jakich rząd oczekiwał, ustawa została przyjęta, dlatego jestem zaskoczony jej dalszymi losami" - powiedział marszałek.

We wtorek prezydent odmówił podpisania ustawy o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym i wniósł o jej ponowne rozpatrzenie przez Sejm.

Szef Gabinetu Prezydenta Waldemar Dubaniowski uzasadnił decyzję o zawetowaniu ustawy tym, że rząd, a w szczególności minister finansów, zwrócił się do prezydenta o niepodpisywanie ustawy, ponieważ jest ona groźna dla budżetu. Jak powiedział, koszt ustawy jest szacowany na kilka mld zł w 2006 zł i kilkanaście mld zł w 2007 r.

Ustawa z 29 lipca miała złagodzić skutki podniesienia od 1 maja 2004 r. VAT-u na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc. Zakładała, że osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, przysługiwałaby rekompensata za wzrost podatku VAT na materiały budowlane.

Przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2006 r., natomiast zwrot miał dotyczyć okresu od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r.

Tagi: vat, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz