Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ważna decyzja w sprawie programu jądrowego

0
Podziel się:

Ministerstwo Gospodarki przekonuje, że rząd mimo dużych opóźnień nie odpuszcza atomu. Są nowe decyzje.

Ważna decyzja w sprawie programu jądrowego
(Stefan Maszewski/Reporter)

Rząd w ciągu kilku tygodni przyjmie Program Polskiej Energetyki Jądrowej. Tak informuje Ministerstwo Gospodarki. Tyle, że dokładnie...5 lat temu rząd przyjął pierwszą uchwałę o rozwoju atomu. Problemem są pieniądze. Łączny koszt inwestycji może przekroczyć nawet 50 miliardów złotych.

Zbigniew Kubacki, dyrektor departamentu energii jądrowej w Ministerstwie Gospodarki przekonuje, że rząd mimo opóźnień nie odpuszcza atomu.

_ - Już został zrobiony duży krok. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął dokument, a w ciągu kilku tygodni ma to zrobić rząd. Jeżeli podejmie szybko wszelkie działania, jesteśmy gotowi oddać do użytkowania pierwszy reaktor pod koniec 2024 roku _ - deklaruje Zbigniew Kubacki. Przypomnijmy, że według pierwotnych zapowiedzi pierwszy prąd z siłowni miał popłynąć już w 2023 roku

Za budowę odpowiada koncern Polska Grupa Energetyczna. Wspierać ją będą finansowo 3 inne koncerny KGHM Tauron i Enea. Bez przyjęcia przez rząd specjalnego dokumentu nie istnieje szansa na budowę atomu w Polsce.

Program jądrowy to _ instrukcja obsługi _, w jaki sposób ma powstać ta siłownia. W dokumencie czytamy, że wybór technologii oraz inwestora zagranicznego ma się odbyć w ciągu najbliższych trzech lat a fizyczne rozpoczęcie budowy w 2019 roku.

PGE na razie podpisała umowę na wykonanie badań środowiskowych i wybranie najlepszej lokalizacji. Brane są pod uwagę trzy miejscowości, wszystkie nad Bałtykiem: Żarnowiec, Choczewo oraz Gąski.

Potencjalne lokalizacje pod elektrownię jądrową, wybrane przez PGE.

Jak twierdzą autorzy programu _ Polityka Energetyczna Polski do 2030 roku _, przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki, koszty energii elektrycznej z elektrowni jądrowych, są mniejsze niż w przypadku elektrowni węglowych i znacznie mniejsze niż dla elektrowni wiatrowych.

Koszty wytwarzania energii elektrycznej w nowych elektrowniach (euro/kWh)
Elektrownie Jądrowe Hydroelektrownie Elektrownie węglowe Elektrownie gazowe Biopaliwa Energia wiatrowa
źródło: opracowanie Vattenfall dla Unii Europejskiej
3,7-4,4 4,4-6,6 4,9-5,6 5,6-6,5 6,0-6,6 7,3-9,1

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)