Notowania

miny przeciwpiechotne
27.06.2014 19:18

Ważna deklaracja USA w sprawie min przeciwpiechotnych

USA nie będą już produkowały ani zakupywały min przeciwpiechotnych, nawet w celu uzupełniania obecnych zapasów w miarę jak będzie upływał okres ich przydatności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pfc. Andrya Hill/CC/U.S. Army)

USA nie będą już produkowały ani zakupywały min przeciwpiechotnych, nawet w celu uzupełniania obecnych zapasów w miarę jak będzie upływał okres ich przydatności. Nie oznacza to jednak automatycznego przystąpienia do traktatu z Ottawy.

W komunikacie wydanym w związku z tym, że delegacja Stanów Zjednoczonych uczestniczy w konferencji odbywającej się w tych dniach w Maputo, stolicy Mozambiku, rzeczniczka amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Cailtlin Hayden oświadczyła: _ - USA usilnie poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby im w końcowym efekcie przystąpić do traktatu z Ottawy _.

Wszedł on w życie 1 marca 1999 roku. Zabrania stosowania, magazynowania, produkcji i przenoszenia min przeciwpiechotnych oraz nakazuje ich zniszczenie.

Komunikat o zaprzestaniu produkcji min _ stanowi ważny krok w naszej polityce _ w tej kwestii - oceniła Hayden. _ - Następuje on po wcześniejszych krokach zmierzających do zaprzestania stosowania min niewykrywalnych i takich, które mogą pozostawać aktywne przez wiele lat po zakończeniu konfliktu _ - dodała.

Spotkanie w Maputo jest trzecim z kolei w sprawie rewizji i aktualizacji konwencji z Ottawy. Dotąd ratyfikowało ją ponad 160 państw. Pozostałe, w tym Chiny, Indie, Rosja i USA, nie przystąpiły do konwencji.

Prezydent RP Bronisław Komorowski ratyfikował konwencję z Ottawy 14 grudnia 2012 roku. Polska przystąpiła do niej jako 161 państwo. Według danych ONZ miny przeciwpiechotne zabijają rocznie 15-20 tysięcy osób, głównie dzieci, kobiet i osób starszych.

Czytaj więcej w Money.pl

* [ ( http://static1.money.pl/i/h/83/m312147.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;w;syrii;obama;chce;wydac;500;mln;dol;na;szkolenia;rebeliantow,255,0,1571583.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Wojna w Syrii. Ważna decyzja Kongresu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;w;syrii;obama;chce;wydac;500;mln;dol;na;szkolenia;rebeliantow,255,0,1571583.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m308313.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polska;armia;ministerstwo;podpisalo;umowe;na;dostawy;systemow;tytan,66,0,1571394.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Ministerstwo wydało miliardy złotych. Na co? ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polska;armia;ministerstwo;podpisalo;umowe;na;dostawy;systemow;tytan,66,0,1571394.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/207/m242895.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/al-kaida;na;filipinach;sily;antyterrorystyczne;usa;koncza;dzialalnosc,70,0,1570886.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ USA opuszczają Filipiny. Jest już bezpiecznie? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/al-kaida;na;filipinach;sily;antyterrorystyczne;usa;koncza;dzialalnosc,70,0,1570886.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/17/m311313.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/irak;poprosil;usa;o;operacje;z;powietrza;w;walce;z;dzihadystami,31,0,1566751.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Irak prosi USA o pomoc. Operacja z powietrza ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/irak;poprosil;usa;o;operacje;z;powietrza;w;walce;z;dzihadystami,31,0,1566751.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
Tagi: miny przeciwpiechotne, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz