Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ważne porozumienie między Koreą Północną a Południową

0
Podziel się:

Delegacje obu krajów uzgodniły ponowne otwarcie strefy przemysłowej Kaesong, zamkniętej w kwietniu, podczas eskalacji napięcia między Pjongjangiem a Seulem.

Ważne porozumienie między Koreą Północną a Południową
(Ulica w centrum Kaesŏng fot. Btxts/CC/Wikipedia)
bEJWLJkl

Rozmowy trwały 12 godzin.

Negocjatorzy, którzy spotkali się w miejscowości Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw koreańskich uzgodnili, że przedsiębiorstwa obecne w Kaesongu wznowią działalność, jak tylko będą _ gotowe _.

Obydwie strony mają spotkać się w przyszłym tygodniu, aby wypracować na przyszłość metody zapobiegania przypadkom zamykania strefy. Uzgodniono też, że kompleks w Kaesong odwiedzą wkrótce przedstawiciele działających tam firm południowokoreańskich.

bEJWLJkn

Leżąca na terytorium Korei Północnej strefa Kaesong, wspólnie administrowana przed dwa państwa koreańskie, została zamknięta przez Pjongjang na początku kwietnia w szczytowym okresie napięcia między obiema Koreami. Po tej decyzji strefę opuściło ponad 53 tys. północnokoreańskich robotników pracujących dla 123 firm południowokoreańskich, jak również Koreańczycy z Południa.

Jeszcze na początku maja Korea Płn. odrzucała wszystkie propozycje rozmów na temat wznowienia działalności strefy. Jednak pod koniec maja Pjongjang ogłosił, że zgadza się na powrót Koreańczyków z południa do strefy i że jest gotów do rozmów.

Strefa Kaesong była symbolem współpracy między państwami koreańskimi, a także najpoważniejszym źródłem dewiz dla Korei Północnej.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonego w lutym trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu.

bEJWLJkt

W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na Stany Zjednoczone.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea uprzedza, że zaatakuje bez uprzedzenia Korea Płn. przeprowadziła dotąd trzy próby nuklearne, z czego ostatnią w lutym 2013 roku.
Korea Północna ujawnia plany o wojnie Chiny, ich jedyny sojusznik i główne źródło pomocy handlowej i gospodarczej, naciska na powrót Pjongjangu do rozmów pokojowych.
Korea Północna znów prowokuje. Wystrzelono rakietę To nie pierwsza taka sytuacja w ciągu dwóch ostatnich dni.
bEJWLJkO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)