Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Waży się przyszłość PESY. Dwóch inwestorów w grze

16
Podziel się:

Banki chciały, żeby do końca marca Pesa pozyskała inwestora, który pozwoli jej spłacić 200 mln zrestrukturyzowanego kredytu. Z informacji "Pulsu Biznesu" wynika, że w najbliższych dniach właściciele Pesy dadzą wyłączność na negocjacje wybranemu partnerowi.

Skoda i PFR to najmocniejsi kandydaci na inwestorów w Pesie
Skoda i PFR to najmocniejsi kandydaci na inwestorów w Pesie (Wojciech Strozyk/REPORTER)

Zdaniem gazety, w grze jest dwóch kandydatów. Pierwszym jest Polski Fundusz Rozwoju, drugim czeska Skoda. Za pierwszą opcją są, zdaniem "PB", banki, jednak w oczach menedżerów spółki korzystniejsza jest druga. Wejście czeskiego inwestora do Pesy pozwoliłoby jej zaistnieć na rynku europejskim. Jak zauważa rozmówca dziennika, połączenie tych dwóch firm mogłoby być alternatywą dla Alstromu i Siemensa, które myślą o konsolidacji.

Paweł Borys, prezes PFR, nie chciał komentować procesu inwestycyjnego. Gazeta podkreśla, że Fundusz ma wspierać rządowy program Luxtorpeda 2.0., którego filarem ma być Pesa, zainteresowanie Funduszu inwestycją zatem nie dziwi.

Zobacz także: *Pendolino wreszcie się przyda. Przybywa linii, gdzie można jechać szybciej *

**

**

Choć jak zaznacza "PB", do finalizacji rozmów z inwestorami w marcu raczej nie dojdzie, to przynajmniej negocjacje wejdą w nową fazę.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
analityk
6 lat temu
Moim zdaniem PESA nie ma żadnych szans na sprostanie konkurencji z firmami ALSTOM czy SIEMENS w Europie. Natomiast brak tych firm w ofercie kupna PESA świadczy o niskiej konkurencyjności tej firmy. Wiadomym jest, że o konkurencyjności firmy decyduje efektywność R&D, więc PESA tego nie ma. Zatem perspektywy tej firmy nie są najlepsze. Ale za ten stan rzeczy odpowiada Pan Premier Morawiecki i spółka, ponieważ rządzą od 2,5 roku. A trzeba wiedzieć, że PESA by już upadła bez 200 mln kredytu dlatego Banki naciskają na sprzedaż tej firmy. Na kupno tej firmy zgłosiły oferty: Polski Fundusz Inwestycyjny i Czeska Skoda co nie świadczy o atrakcyjności tych firm.
DonCarlos
6 lat temu
Stworzenie dużego polskiego koncernu w oparciu o Pesę to ciekawa myśl, zobaczymy jak się to potoczy,
Co za syf
6 lat temu
Najlepszym jest PFR. Żadnej Czeskiej Skody.
Judym
6 lat temu
Powodzenia PESA, wierzę że jeszcze niejeden sukces przed wami.
Bydgoszczanin
6 lat temu
Żarła żarła i zdechła....