Notowania

emerytura
16.12.2014 10:41

We Francji później na emerytury?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Późniejsze emerytury we francuskim sektorze prywatnym? Tamtejszy Trybunał do Spraw Finansowych zalecił, aby zatrudnieni w nim ludzie pracowali dłużej. To reakcja na ogromny deficyt odczuwany przez firmy ubezpieczeniowo-emerytalne.

Kłopoty finansowe firm, odpowiedzialnych za emerytury pracowników w sektorze prywatnym, powiększają się od 2009 roku. Obecny deficyt sięga kilku procent.

Według ekspertów w 2017 roku nie będą one miały z czego czerpać by wypłacać pieniądze emerytom. Trybunał doradza, aby odejście na emeryturę opóźnić o dwa lata - do 64 roku życia.

Związki zawodowe nie są takimi rozwiązaniami zachwycone. Sekretarz generalny Force Ouvriere - Philippe Phiet mówi, że dla związkowców jest to czerwona linia wieku emerytalnego, której nie należy przekraczać.

Z drugiej strony, według niego, jeśli wszyscy będą pracowali do 62 roku życia, to kasa będzie pełna. Ale, co podkreśla, większość jest albo na rentach inwalidzkich, albo dostaje zapomogi dla bezrobotnych, bo w tej chwili połowa osób w wieku emerytalnym nie pracuje.

Alternatywą jest obniżenie wysokości wypłacanych miesięcznie sum oraz podniesienie opłat na cele emerytalne osobom wciąż zawodowo aktywnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Taksówkarze zablokowali ruch w Paryżu Kilkuset taksówkarzy przez kilka godzin blokowało ruch uliczny w Paryżu, protestując przeciwko nielojalnej konkurencji ze strony UberPOP.
Nagonka na Hollande'a pomysłem na biznes Pojawianie się niezbyt przychylnych Hollande'owi publikacji na półmetku jego kadencji wskazuje na duży poziom frustracji i żalu wobec niego ze strony wyborców.
Tagi: emerytura, emerytury, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz