Notowania

afera stoczniowa
10.10.2009 09:56

Według CBA ze Stoczni Gdynia wyciekały pieniądze

To ta sprawa miała zdecydować o odwołaniu Adama Szejnfelda - podaje TVN24.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pyrator/CC/Flickr)

To właśnie ta sprawa, a nie afera hazardowa, miała zdecydować o odwołaniuAdama Szejnfelda- podaje TVN24.

Nazwisko **byłego wiceministra gospodarki pojawia się w stenogramach z podsłuchów CBA obok ministra skarbuAleksandra Grada. Biurozawiadomiło wczoraj najważniejsze osoby w państwie o _ możliwości zagrożenia podstawowych interesów ekonomicznych państwa _.

Jak pisze dziś _ Rzeczpospolita _, spółki-córki Stoczni Gdynia były niedrogo sprzedawane osobom fizycznym, ale zachowywały wierzytelności wobec stoczni. Do nich, tytułem spłaty zobowiązań, miały trafiać w pierwszej kolejności pieniądze dla stoczni.

Katarski inwestor pod lupą

CBA, według TVN24, badało również zaangażowanie w proces prywatyzacji obu stoczni - gdyńskiej i szczecińskiej - Abdula Rahman El Assira, handlarza bronią z Libanu, który wcześniej było pośrednikiem Bumaru.

Początkowo pieniądze za stocznie miały wpłynąć do 21 lipca, ale firma poprosiła resort skarbu o przesunięcie terminu do 17 sierpnia. Powodem miał być list Szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni, w którym napisano m.in., że stocznia w Szczecinie mogła być pralnią brudnych pieniędzy. Ostatecznie pieniądze nie wpłynęły nigdy.
To on miał wpłacić wadium w imieniu Funduszu Stichting Particulier Fonds Greenrights, który wygrał przetarg na prywatyzację obu zakładów. Inwestor wpłacił 8 mln euro, a potem rozpoczął procedurę rejestracji w Polsce spółki, która miałaby zarządzać majątkiem obu stoczni.

Po fiasku rozmów z katarskimi inwestorami rząd organizuje obecnie nowy przetarg na sprzedaż stoczni.Pierwszy, w sprawie głównych aktywów stoczni Gdynia odbędzie się 26 listopada, a zakładu w Szczecinie 27 listopada. Minister skarbu Aleksander Grad mówił w połowie września, że do końca listopada powinno dojść do podpisania umów przedwstępnych z inwestorami.

CBA ostrzegało już w poniedziałek

Odpowiedzią rządu na ujawnienie przez media informacji o kolejnych stenogramach CBA było zawiadomienie do Prokuratury Generalnej. Dotyczy podejrzenia o popełnieniu przestępstwa przez szefa CBA. Pierwsze informacje w tej sprawie premier dostał już 6 października, a Mariusz Kamiński - według kancelarii premiera - nie zawiadomił prokuratury o przestępstwach, na temat których miał wiedzę.

To właśnie sprawa prywatyzacji stoczni, a nie afera hazardowa, miała największy wpływ na decyzję o usunięciu ze stanowiska wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: afera stoczniowa, stocznie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz