Polska kupuje miliony ton węgla z zagranicy. Najwięcej z Rosji

14 mln ton węgla trafiło do Polski od stycznia do września. To 71 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Obraz
Źródło zdjęć: © Tomasz Jodłowski/REPORTER
Przemysław Ciszak

Jeśli tempo napływu węgla do Polski się utrzyma, to do końca roku sprowadzimy do kraju ponad 18 mln ton – pisze ”Rzeczpospolita”.

Jak zauważa dziennik, jeśli do tego dojdzie, to wówczas przebijemy rekord 2011 roku, kiedy wolumen importowanego surowca sięgał 15 mln ton.

Najwięcej węgla Polska kupuje z Rosji. Po trzech kwartałach do kraju zwieźliśmy go 9,7 ton. To więcej o 80 proc. niż w roku poprzednim.

Dużo ściągamy również węgla z USA – 1,3 tony i Kolumbii 0,5 tony – zauważa dziennik. Wzrost importu to pokłosie problemów polskich kopalń, które wydobywają coraz mniej węgla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie