Notowania

Nielegalne wydobycie węgla kwitnie. Górnicy czekają na Australijczyków

W dwie dekady po likwidacji dolnośląskiego zagłębia nie brakuje amatorów na wałbrzyski węgiel. Zainwestować w nową kopalnie chcą Australijczycy. Tymczasem kwitnie nielegalne wydobycie

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adrian Slazok/REPORTER)
Ostatnia kopalnia w Nowej Rudzie koło Wałbrzycha zamknięta została w 2000 roku.

Dawne województwo wałbrzyskie stało węglem. Ostatnia kopalnia w Nowej Rudzie zamknięta została w 2000 roku. Dziś królują tam ruiny kopalnianych wież i bieda szyby. Kwitnie nielegalne wydobycie – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W ciągu ostatnich lat różni inwestorzy obiecywali reaktywację Zagłębia Wałbrzyskiego, ale nie wile udało się osiągnąć – czytamy w dzienniku. Dolnośląscy górnicy z nadzieją spoglądają w stronę Australijczyków.

Już 80 mln zł zainwestowała w Polsce należąca do australijskiej Grupy Balamara spółka Coal Holding - informuje "DGP". Od lipca czekają na decyzje środowiskowe. Inwestycja w Nowej Rudzie tylko w pierwszym etapie pochłonąć ma 130 mln dol.

W Polsce kończy się węgiel:

Prace mogłyby ruszyć wiosną 2019 roku, pisze dziennik. Przygotowanie pola Lech miałoby potrwać od 3 do 5 lat, udostępnienie pola Wacław ruszyć w 2028 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: górnictwo w polsce, węgiel, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2018

CzytelnikNie jest prawdą że Województwo Wałbrzyskie stało węglem. Był tu przemysł włókienniczy, ceramiczny, szklarski, wydobywczy wielu kopalin głównie … Czytaj całość

14-11-2018

intrygantTo przykład kontynuacji II RP, biedaszyby jak i poszukiwanie godziwej pracy i płacy w innych krajach.

14-11-2018

M665Czyli wydobycie węgla może się opłacać.

Rozwiń komentarze (31)