Notowania

węgry
20.05.2013 19:44

Węgry: Działacze komunistyczni bez dodatków emerytalnych

109 byłych wysokich funkcjonariuszy węgierskiego reżimu komunistycznego zostało pozbawionych dodatków emerytalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Egrian/Wikipedia)

109 byłych wysokich funkcjonariuszy węgierskiego reżimu komunistycznego zostało pozbawionych dodatków emerytalnych - poinformował sekretarz stanu w ministerstwie administracji publicznej i sprawiedliwości Węgier Bence Retvari.

Dodał, że decyzję o odebraniu dodatków emerytalnych z dniem 1 sierpnia br. podjęła specjalna komisja utworzona przez jego resort.

_ - Zbadaliśmy przeszłość tysiąca komunistów, którzy pełnili wysokie funkcje partyjne i decydowali o losach Węgier. Na podstawie archiwalnych dokumentów, między innymi uzasadnień przyznawania wysokich odznaczeń państwowych, które wiązały się ze zwiększeniem świadczeń emerytalnych, komisja stwierdziła, że 109 z tych osób brało aktywny udział w przewrocie komunistycznym na Węgrzech w roku 1947 i +utrwalaniu+ systemu komunistycznego w latach 1945-1956 oraz w zdławieniu antysowieckiego powstania w roku 1956 _ - oświadczył sekretarz stanu przed kamerami węgierskiej telewizji publicznej.

Retvari dodał, że _ wiele osób, którym odebrano dodatek emerytalny, działaczy Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (WSPR), było również funkcjonariuszami komunistycznej bezpieki, zatrudnionymi do roku 1989 w tzw. departamencie III/III ministerstwa spraw wewnętrznych, czyli policji politycznej _.

Sekretarz stanu ujawnił, że komisja nadal pracuje i nie jest wykluczone, że dodatki emerytalne zostaną odebrane kolejnym działaczom komunistycznym.

Wysokość odebranych dodatków wynosi od 8 tys. do 16 tys. forintów, tj. od 27 do 55 euro. To niewiele, ale zdaniem sekretarza stanu chodzi o _ symboliczny gest _. Osoby, które utracą dodatek emerytalny, zostaną o tym w najbliższych dniach oficjalne zawiadomione.

Czytaj więcej w Money.pl
Duża podwyżka. Emerytury w górę o 50 procent Konserwatywny rząd premiera Węgier Viktora Orbana zwiększył od 1 stycznia bieżącego roku o 50 procent emerytury dla ofiar Holokaustu.
Im więcej dzieci, tym wyższa emerytura Założenia rządowej strategii miałyby wejść w życie w roku 2032. Rząd argumentuje, że od dłuższego czasu Węgry borykają się z drastycznym spadkiem populacji.
Bank ocenia: Węgry biją nas na głowę _ Rozejście się Polski i Węgier w przeszłości napędzało szybkie i duże oddłużanie prywatnego i publicznego sektora na Węgrzech z jednej strony oraz duże rządowe inwestycje, związane z zagospodarowaniem środków unijnych w Polsce z drugiej. _
Tagi: węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz