Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
raport wsi
24.10.2013 12:26

Weryfikacja WSI. Twój Ruch chce rozliczyć Macierewicza

Skarb państwa w wyniku działań komisji ds. weryfikacji WSI poniósł straty w wysokości blisko 1,2 miliona złotych - alarmuje Artur Dębski z Twojego Ruchu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Twój Ruch Janusza Palikota zapowiedział dziś powołanie zespołu parlamentarnego do zbadania skutków weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego. Zespół ma wykazać, czy nie doszło przy tej okazji do popełnienia przestępstw.

Na zdjęciu Artur Dębski, poseł Twojego Ruchu

_ - Celem działań zespołu jest przygotowanie wniosków umożliwiających zamknięcie sprawy weryfikacji kadr Wojskowych Służb Informacyjnych oraz obiektywna ocena wyników pracy komisji weryfikacyjnej _ - zapowiedział zasiadający w komisji ds. służb specjalnych poseł Twojego Ruchu Artur Dębski.

Parlamentarzysta poinformował, że na razie w skład zespołu wejdzie 16 członków TR; dodał, że przyłączenie się do niego rozważa część posłów PSL i PO.

Jak mówił Dębski, do dziś nie rozliczono Macierewicza z działań komisji. Według niego w wyniku prac komisji złożono 63 zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, ale żaden z żołnierzy, których dotyczyły, nie usłyszał zarzutów prokuratorskich, ani nie stanął przed sądem. Za to skarb państwa - mówił Dębski - w efekcie wyroków sądów ws. raportu Macierewicza do dziś poniósł straty w wysokości blisko 1,2 miliona złotych. _ - Tyle właśnie zapłaciliśmy jako państwo za prace pana Macierewicza _ - mówił.

Ocenił, że władze demokratycznego państwa, których reprezentantem była komisja weryfikacyjna powołana przez prezydenta oraz premiera, _ nie tylko zakpiły sobie z kilku setek żołnierzy, ale potraktowały ich gorzej niż pospolitych przestępców, publikując ich dane i wysyłając do opinii publicznej jednoznaczny sygnał: patrzcie, oto są przestępcy, działający na waszą szkodę _.

Konieczne - według Dębskiego - jest zatem sprawdzenie, czy członkowie komisji, a szczególnie jej przewodniczący nie dopuścili się przestępstwa.

W lutym 2007 r. prezydent Lech Kaczyński upublicznił sygnowany przez Macierewicza raport z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych, którym rządzące wówczas PiS zarzucało wiele nieprawidłowości, m.in. brak weryfikacji z lat PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, nielegalny handel bronią. Na podstawie raportu wszczęto kilka śledztw w sprawie przestępstw WSI; większość umorzono. Osoby wymienione w raporcie jako agenci wytoczyły MON ponad 20 procesów. MON przeprosiło już większość z nich.

Czytaj więcej w Money.pl
Macierewicz oskarżony o szpiegostwo Poseł Twojego Ruchu złoży wniosek o powołanie w Sejmie zespołu parlamentarnego do zbadania działań wiceszefa PiS w związku z likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych.
Koniec z przywilejami dla rolników, górników i mundurowych Janusz Palikot chce zlikwidować ZUS i wprowadzić emeryturę obywatelską. Wtedy każdy dostawałby tyle samo.
SLD nie zamierza współpracować z Palikotem Wczoraj w Warszawie miał miejsce kongres założycielski Twojego Ruchu, w skład którego weszli głównie byli członkowie Ruchu Palikota.
Tagi: raport wsi, weryfikacja wsi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz