Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Weryfikacja WSI. Twój Ruch chce rozliczyć Macierewicza

0
Podziel się:

Skarb państwa w wyniku działań komisji ds. weryfikacji WSI poniósł straty w wysokości blisko 1,2 miliona złotych - alarmuje Artur Dębski z Twojego Ruchu.

Weryfikacja WSI. Twój Ruch chce rozliczyć Macierewicza
(Reporter Poland)

Twój Ruch Janusza Palikota zapowiedział dziś powołanie zespołu parlamentarnego do zbadania skutków weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego. Zespół ma wykazać, czy nie doszło przy tej okazji do popełnienia przestępstw.

Na zdjęciu Artur Dębski, poseł Twojego Ruchu

_ - Celem działań zespołu jest przygotowanie wniosków umożliwiających zamknięcie sprawy weryfikacji kadr Wojskowych Służb Informacyjnych oraz obiektywna ocena wyników pracy komisji weryfikacyjnej _ - zapowiedział zasiadający w komisji ds. służb specjalnych poseł Twojego Ruchu Artur Dębski.

Parlamentarzysta poinformował, że na razie w skład zespołu wejdzie 16 członków TR; dodał, że przyłączenie się do niego rozważa część posłów PSL i PO.

Jak mówił Dębski, do dziś nie rozliczono Macierewicza z działań komisji. Według niego w wyniku prac komisji złożono 63 zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, ale żaden z żołnierzy, których dotyczyły, nie usłyszał zarzutów prokuratorskich, ani nie stanął przed sądem. Za to skarb państwa - mówił Dębski - w efekcie wyroków sądów ws. raportu Macierewicza do dziś poniósł straty w wysokości blisko 1,2 miliona złotych. _ - Tyle właśnie zapłaciliśmy jako państwo za prace pana Macierewicza _ - mówił.

Ocenił, że władze demokratycznego państwa, których reprezentantem była komisja weryfikacyjna powołana przez prezydenta oraz premiera, _ nie tylko zakpiły sobie z kilku setek żołnierzy, ale potraktowały ich gorzej niż pospolitych przestępców, publikując ich dane i wysyłając do opinii publicznej jednoznaczny sygnał: patrzcie, oto są przestępcy, działający na waszą szkodę _.

Konieczne - według Dębskiego - jest zatem sprawdzenie, czy członkowie komisji, a szczególnie jej przewodniczący nie dopuścili się przestępstwa.

W lutym 2007 r. prezydent Lech Kaczyński upublicznił sygnowany przez Macierewicza raport z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych, którym rządzące wówczas PiS zarzucało wiele nieprawidłowości, m.in. brak weryfikacji z lat PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, nielegalny handel bronią. Na podstawie raportu wszczęto kilka śledztw w sprawie przestępstw WSI; większość umorzono. Osoby wymienione w raporcie jako agenci wytoczyły MON ponad 20 procesów. MON przeprosiło już większość z nich.

Czytaj więcej w Money.pl
Macierewicz oskarżony o szpiegostwo Poseł Twojego Ruchu złoży wniosek o powołanie w Sejmie zespołu parlamentarnego do zbadania działań wiceszefa PiS w związku z likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych.
Koniec z przywilejami dla rolników, górników i mundurowych Janusz Palikot chce zlikwidować ZUS i wprowadzić emeryturę obywatelską. Wtedy każdy dostawałby tyle samo.
SLD nie zamierza współpracować z Palikotem Wczoraj w Warszawie miał miejsce kongres założycielski Twojego Ruchu, w skład którego weszli głównie byli członkowie Ruchu Palikota.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)