Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Weszła w życie nowelizacja ustawy lustracyjnej.

0
Podziel się:

Od dziś obowiązuje nowelizacja ustawy lustracyjnej, wyłączająca spod lustracji wywiad, kontrwywiad i słuzby ochrony granic PRL. Nowela stanowi, że lustracji nie podlegają osoby, wykonujące zadania tych służb.

Według sejmowej opozycji, która zaskarżyla ustawę do Trybunalu Konstytucyjnego oznacza to praktycznie zahamowanie lustracji.
Zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który będzie reprezentantem wnioskodawców przed Trybunałem, ustawa jest antylustracyjna i niekontytucyjna. Narusza bowiem zasadę równości obywateli wobec prawa i jawności życia publicznego.
Ryszard Kalisz z SLD przekonuje natomiast, że sejmowej większości chodziło o doprecyzowanie definicji współpracy zgodnie z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. Wedlug posła Kalisza agenci wywiadu i kontrwywiadu, którzy szkodzili opozycji demokratycznej czy kościołowi nadal będą podlegali lustracji.
Kazimierz Michał Ujazdowski jest zdania, że lewica uchwaliła nowelizajcę ustawy lustracyjnej głównie po to, by lustracji uniknęli wysocy działacze SLD - Józef Oleksy, Jerzy Jaskiernia, oczyszczony przez Sąd Lustracyjny I instancji, oraz szef Kancelarii Premiera, Marek Wagner. Ten argument odrzuca poseł Kalisz. "Ustawa nie ma żadnego związku z konkretnymi osobami , bo prawo robi się dla wszystkich, którzy tem prau podlegają" -powiedział w rozmowie z IAR Kalisz.
Poza ograniczeniem kręgu osób, podlegających lustracji nowelizacja stanowi także, że osoba, która na mocy poprzednich przepisów przyznała się do związków ze słuzbami specjalnymi PRL, może teraz w ciągu 14 dni złożyć nowe oświadczenie, w którym - na mocy nowych przepisów - nie będzie musiała przyznawać się do współpracy. Poprzednie oświadczenie zostanie wtedy uznane za niebyłe.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)