Notowania

Przejdź na
budżet ue 2014-2020
09.11.2012 16:40

Weto do budżetu UE jest dla Tuska ostatecznością

- Uważam, że jest to plan ambitny, ale realistyczny - ocenił premier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr BLAWICKI/East News)

Traktujemy weto jako ostateczność; jest ono narzędziem topornym, prymitywnym i może być obosieczne - powiedział premier Donald Tusk odpowiadając na pytanie, czy Polska może zawetować unijny budżet.

_ - Weto jest narzędziem topornym, prymitywnym, nie trzeba wybitnych kwalifikacji intelektualnych czy politycznych, aby posługiwać się wetem. Traktujemy weto jako ostateczność _ - powiedział premier w piątek w Sejmie. Jak dodał, gdy nie było innych możliwości, Polska stosowała weto na przykład w sprawie bardzo kosztownych dla nas propozycji pakietu klimatycznego.

_ - Wtedy, kiedy nie ma innego wyjścia, decydujemy się na taki krok _ - zaznaczył Tusk._ - Tutaj dobrze wiemy, że weto może być obosieczne, przede wszystkim nasze możliwości działania na rzecz zdobycia środków i skonstruowania budżetu europejskiego do zaakceptowania będą wynikały z ilości państw, jakie zorganizujemy w tym sojuszu na rzecz budżetu i polityki spójności _ - oświadczył.

_ - Po to pracowaliśmy także razem z komisją (KE), aby projekty przedstawiane także przez instytucje europejskie były dla nas do zaakceptowania _ - powiedział szef rządu. Jak dodał: _ niech inni wetują, skoro są niezadowoleni z tych projektów, a Polska będzie się cały czas starała budować sojusz wokół projektu, który nam będzie odpowiadał w większym lub w mniejszym stopniu _.

Tusk wyjaśnił, że kiedy mówi o 400 mld zł z budżetu UE dla Polski, czyli o środkach spójności i środkach na rolnictwo, to mówi rzeczywiście o wielkiej stawce. - _ Uważam, że jest to plan ambitny, ale realistyczny _ - ocenił.

_ - Ja naprawdę wiem, że narzędzie takie jak weto jest w mojej dyspozycji. I naprawdę wiem, że używanie tego narzędzia zbyt często skutecznie ogranicza polskie możliwości, jeśli chodzi o ten europejski bój _ - powiedział szef rządu.

W ocenie Polski najlepszym projektem budżetu UE na lata 2014-2020 jest propozycja przygotowana przez Komisję Europejską. KE zaproponowała budżet, który zakłada wydatki UE na lata 2014-20 w wysokości 988 mld euro. Za redukcją tej propozycji o 100-150 mld euro wciąż opowiadają się jednak płatnicy netto do unijnej kasy - z Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Holandią na czele. Państwa te argumentują, że w czasach kryzysu także budżet unijny musi być bardziej oszczędny. Cypryjska prezydencja zaproponowała niedawno minimum 50 mld euro cięć w nowym unijnym budżecie.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski chce przechytrzyć Brytyjczyków Jego zdaniem istnieje możliwość obejścia ewentualnego weta Londynu na budżetowym szczycie UE w listopadzie.
Skandaliczne głosowanie posłów Platformy Aż czternastu przedstawicieli koalicji wstrzymało się od głosu, kiedy zapadały kluczowe decyzje odnośnie budżetu Unii.
W Unii będzie mniej pieniędzy? To niemal pewne Danuta Huebner nie ma złudzeń, co do skuteczności działań Parlamentu Europejskiego.
Tagi: budżet ue 2014-2020, weto, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz