Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Węzeł "Turzno" na A1 jeszcze w marcu

0
Podziel się:

Węzeł powstał razem z odcinkiem autostrady w 2011 roku, ale był zamknięty z powodu braku drogi dojazdowej.

Węzeł "Turzno" na A1 jeszcze w marcu
(Reporter)

Węzeł _ Turzno _, łączący autostradę A1 z północną częścią Torunia, zostanie otwarty dla ruchu pod koniec marca - poinformowała GDDKiA. Węzeł powstał razem z odcinkiem autostrady w 2011 roku, ale był zamknięty z powodu braku drogi dojazdowej.

Jak poinformował rzecznik oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy Tomasz Okoński, prace budowlane i wykończeniowe przy drodze dojazdowej do węzła _ Turzno _ już są zakończone.

_ - Trwa już tylko dopełnianie ostatnich formalności: odbiorów technicznych i pozwoleń. Z pewnością kierowcy będą mogli korzystać z węzła już pod koniec marca _ - zaznaczył Okoński.

Odcinek autostrady A1 Nowe Marzy-Czerniewice oddano do użytku jesienią 2011 roku, ale dwa spośród czterech zaprojektowanych tu węzłów autostradowych były nieczynne z powodu braku lokalnych dróg dojazdowych. Dopiero pod koniec grudnia ub. roku oddano do użytku niespełna trzykilometrową drogę, która kosztem 57 mln zł połączyła Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie) z węzłem o tej samej nazwie.

Uruchomienie położonego na północ od Torunia węzła _ Turzno _ wymagało wybudowania dwukilometrowego połączenia z drogą krajową nr 15 (woj. kujawsko-pomorskie), co kosztowało niespełna 19 mln zł. W ramach inwestycji zbudowano także ponad 3 km dróg serwisowych, rondo w okolicy wsi Gronowo i wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej oraz przepusty drogowe, przejścia dla płazów i małych ssaków.

Otwarcie węzła _ Turzno _ pozwoli kierowcom z Torunia i okolic znacznie skrócić drogę w kierunku Trójmiasta. Dotychczas, aby dojechać autostradą na północ, musieli oni kierować się na południowy wschód, do węzła w Lubiczu i w związku z tym znacznie nadkładać drogi.

Węzeł _ Turzno _ będzie jedenastym tego typu obiektem na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 między Rusocinem koło Gdańska (połączenie z obwodnicą Trójmiasta) a Toruniem. Koncesję na budowę tego odcinka autostrady A1 i jego eksploatację posiada od 1997 r. konsorcjum Gdańsk Transport Company, w którym udziały mają odpowiednio: Skanska Infrastructure Development - 30 proc., John Laing Infrastructure Ltd. - 29,69 proc., NDI Autostrada Sp. z o.o. - 25,31 proc. oraz Intertoll Infrastructure Developments BV - 15 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia zabierze nam 3,5 miliarda złotych. Za co? Kuriozalna i niezrozumiała - tak decyzję KE o wstrzymaniu funduszy na drogi ocenia Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.
Wypłatami uratują sytuację na autostradzie? Porozumienie w tej sprawie zaproponowano przedstawicielom wykonawcy, czyli irlandzkiej grupy SRB. Według GDDKiA zostało ono przez SRB wstępnie zaakceptowane.
Stracili kontrakt na budowę. Co dalej z A1? Firma SRB straciła kontrakt na budowę jednego z odcinków autostrady A1 - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)