Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiatraki
27.12.2017 19:11

Trzy rekordy w święta. Wiatraki dostarczyły 40 proc. prądu w Polsce

W sobotę polskie farmy wiatrowe dostarczyły najwięcej mocy w historii, a w świąteczny poniedziałek po raz pierwszy pokryły nawet 40 proc. zapotrzebowania całej Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)
W sobotę, 23 grudnia, o godzinie 20:00 wiatraki pracowały z mocą 5234 MW (czyli na blisko 90 proc. swoich możliwości), bijąc tym samym poprzedni rekord produkcji z końca października tego roku.

Największa elektrownia na węgiel kamienny musiała w tym czasie ograniczyć produkcję do zaledwie 14 proc. swoich możliwości.

Takiej sytuacji nie mieliśmy w Polsce nigdy wcześniej. Silne wichury przechodzące nad Polską nie tylko niszczyły budynki, łamały drzewa i zrywały linie energetyczne, ale doprowadziły także do rekordowej produkcji energii w krajowych farmach wiatrowych.

Nałożyło się na to bardzo niskie świąteczne zapotrzebowanie odbiorców. W rezultacie źródła odnawialne dostarczały niemal połowę energii elektrycznej zużywanej w Polsce.

Opłacalność inwestowania w OZE drastycznie spadła

##Rekordowa produkcja energii w farmach wiatrowych w Polsce

W sobotę, 23 grudnia, o godzinie 20:00 wiatraki pracowały z mocą 5234 MW (czyli na blisko 90 proc. swoich możliwości), bijąc tym samym poprzedni rekord produkcji z końca października tego roku.

Na tym jednak nie koniec historycznych wyników. Przy utrzymującym się silnym wietrze i spadającym na święta zapotrzebowaniu odbiorców, wiatraki pokryły w końcu aż 40 proc. zapotrzebowania na moc całej Polski.

W poniedziałek, 25 grudnia, nad ranem odbiorcy potrzebowali jedynie 12,5 GW (z czego 0,8 GW generował popyt największych polskich magazynów energii czyli szczytowo-pompowych elektrowni wodnych), a wiatraki dostarczały w tym czasie niemal 5 GW mocy.

##Za dużo też groźnie

To był sprawdzian elastyczności polskiego systemu energetycznego, bo oprócz 5 GW mocy z farm wiatrowych, kolejne 4,5 GW dostarczały elektrownie wodne, na biomasę i biogaz oraz mniejsze elektrociepłownie, których produkcją nie steruje się z Krajowej Dyspozycji Mocy (KDM) w podwarszawskim Konstancinie, a to KDM ma zapewniać bezpieczeństwo elektroenergetyczne całej Polski.

W rezultacie dla największych elektrowni i elektrociepłowni sterowanych z KDM zostałoby w poniedziałkowy poranek jedynie 3 GW (na ok. 28 GW mocy osiągalnej w tych instalacjach).

To byłoby zdecydowanie za mało aby zapewnić bezpieczeństwo pracy wszystkich elektrowni węglowych (a żadna z nich nie powinna zostać całkowicie wyłączona, bo mogłaby mieć trudności z ponownym rozruchem). Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych taki margines bezpieczeństwa wynosił w poniedziałek przynajmniej 4,5 GW.

Sytuację ratował na szczęście eksport zwiększający zapotrzebowanie o 1,2 GW oraz pompowanie wody w elektrowniach szczytowo-pompowych z mocą 0,8 GW. W rezultacie największe elektrownie i elektrociepłownie na węgiel i gaz generowały w poniedziałkowy poranek 5,1 GW, a więc niewiele ponad minimum bezpieczeństwa.

Pobity został w ten sposób trzeci z rekordów – jedynie 34% udział w krajowej produkcji elektrowni sterowanych z Krajowej Dyspozycji Mocy.W największej polskiej elektrowni opalanej węglem brunatnym – w Bełchatowie – prąd dostarczało tylko 5 z 13 bloków energetycznych, generujących zaledwie piątą część tego, ile może dostarczyć cały zakład (1,1 GW z 5,5 GW mocy zainstalowanej).

Jeszcze bardziej ograniczyć produkcję musiała największa elektrownia na węgiel kamienny. Kozienice, przy mocy zainstalowanej ponad 4 GW dostarczały w poniedziałkowy poranek zaledwie 566 MW, czyli niewiele ponad 14% swoich możliwości, przy czym dwa z 11 bloków były wówczas wyłączone zgodnie z planem do remontu i przeglądu.

Dlaczego niemieckie elektrownie dopłacają odbiorcom i czy w Polsce będą ujemne ceny? O tym w dalszej części artykułu na portalu wWysokieNapiecie.pl

Tagi: wiatraki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-12-2017

PiSiolWiatraki są antypolskie, symbolem unijnego zniewolenia.

28-12-2017

ZłyJestem dumny z tego, że wiatraki służą polsce i polakom. Bez nich już dawno dużo więcej płacilibyśmy za prąd

27-12-2017

P0rażka 8 latPrzynajmniej "produkcja" pyłów i szkodliwych związków zmalała u giganta !

Rozwiń komentarze (8)