Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wiceminister Brzezicki chce rozruszać przemysł okrętowy. Już znalazł na to sposób

Wiceminister Brzezicki chce rozruszać przemysł okrętowy. Już znalazł na to sposób

Fot. Nikodem Nijaki/Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Zwolnienia podatkowe i utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej to rozwiązania, które mają pozwolić na aktywizację przemysłu okrętowego w Polsce - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Paweł Brzezicki.

Jak podał, projekt założeń do ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej zgłoszony już został do wykazu prac Rady Ministrów.

- Zakłada on utworzenie ram prawnych, organizacyjnych i finansowych niezbędnych do wykreowania w Polsce działalności przemysłowej, naukowej i finansowej ukierunkowanej na rozwój istniejących i stworzenie nowych polskich podmiotów gospodarczych. W efekcie powstaną warunki ekonomiczne i prawne pozwalające na aktywizacje przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej w Polsce - powiedział Brzezicki.

Podkreślił, że proponowane rozwiązania powinny także stymulować rozwój ośrodków badawczo-rozwojowych opracowujących nowe, innowacyjne typy statków.

- Potrzeba opracowania tego projektu wynika z konieczności zapewnienia konkurencyjnych zasad funkcjonowania polskiego przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej w warunkach ostrej i nierównej konkurencji na rynkach międzynarodowych. W szczególności, jeśli chodzi o konkurencję ze strony silnie wspierających produkcję okrętową państw Azji Wschodniej, ale nie tylko, bo również sąsiedzi to robią - dodał Brzezicki.

Wskazał, że projekt przewiduje wprowadzenie zwolnień przedmiotowych w zakresie podatku od towarów i usług (VAT) w odniesieniu do szeroko rozumianej produkcji okrętowej i komplementarnej. Ułatwienia te mają także objąć zarówno produkt końcowy gotowy do eksploatacji statek, jak i wszelkie jego elementy produkowane w łańcuchu dostaw.

- W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych CIT projekt przewiduje możliwość wyboru dla stoczni między podatkiem, jako do tej pory CIT, a zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji w wysokości 1 proc. - wskazał.

Wybór rodzaju opodatkowania następować będzie przez złożenie przez przedsiębiorcę oświadczenia. W przypadku złożenia oświadczenia zmiana formy opodatkowania możliwa będzie nie wcześniej niż po upływie trzech lat. Ponadto projekt przewiduje mechanizm objęcia specjalną strefą ekonomiczną gruntów, na których prowadzona jest produkcja okrętowa i produkcja komplementarna.

- Wyżej wymienione ułatwienia maja charakter przedmiotowy i obejmą jedynie budowę gotowych do eksploatacji statków. Nie obejmą one natomiast remontów statków ze względu na opłacalność, bowiem marża kształtuje się w wysokości między 12 a 25 proc. i uważamy, że aż tak głębokiej pomocy stocznie remontowe nie potrzebują - podkreślił Brzezicki.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
anty jan
89.77.143.* 2016-01-15 19:26
Och!!!! następny uzdrowiciel Stoczni nie lepiej zapyta swojego kolegę z pis-Jaworskiego jak najlepiej uzdrowić. Jaworski juz raz uzdrowił Stocznię Gdańską .
ech169
92.22.130.* 2016-01-15 15:29
Niech kazdy posel pis zamowi sobie dwurodzinny stalowy kajak oplywowy z napedem srubowym i przemysl sam ruszy, w koncu posly maja kase, Owe znikniete 3.5 miliarda ze SKOKow mozna w gospodarke wpompowac, a nie przezerac po kiblach po cichu, czy trzemac po zagranicznych kontach by napedzalo obce gospodarki, patrioci dobrej zmiany?
permanentny
91.6.114.* 2016-01-15 11:03
Moim zdaniem temat"zwolnień podatkowych i specjalnych stref już był i nie do końca się sprawdził. A może minister nakazać swoim pracownikom poszukać inwestora na zasadzie jak kredyt hipoteczny na 40 lat na przykład? Wielu we świecie ma kasę i chce zainwestować ,być może znalazł by się chętny a moze kilku ,którzy chcieli by zainwestować w polski przemysł stoczniowy.Chyba angielski w PiS posłowie znają to niech jadą w świat i węszą kto by chciał,niech szukają.Samo się nie zrobi. A zwolnień podatkowych już nie stosujmy bo to pętla na szyję naszej gospodarki.
Zobacz więcej komentarzy (24)