Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wicepremier Krymu przestrzega Ukrainę przed odcięciem wody pitnej

0
Podziel się

Krymski wicepremier oświadczył, że odcięcie wody byłoby nieszczęściem dla rolniczych rejonów na północy półwyspu. Jego zdaniem tegoroczne plony byłyby stracone.

Wicepremier Krymu przestrzega Ukrainę przed odcięciem wody pitnej
(PAP/EPA)
bErcSuzV

Wicepremier Republiki Krymu Rustam Temirgalijew ostrzegł dziś władze w Kijowie, że krymskiemu rządowi może nie udać się powstrzymać oddziałów samoobrony (Krymu) przed wyzwoleniem obwodu chersońskiego, jeśli Ukraina odetnie półwyspowi wodę pitną.

Temirgalijew powiedział to przed kamerami rosyjskiej telewizji państwowej Kanał 1 po uroczystości podpisania na Kremlu traktatu o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Federacji Rosyjskiej. Ukraina ocenia ten krok jako aneksję należącego do niej Półwyspu Krymskiego przez Rosję.

Na terytorium obwodu chersońskiego Ukrainy biorą początek kanały doprowadzające wodę na Krym. Eksperci utrzymują, że własne zasoby zaspokajają tylko jedną czwartą potrzeb półwyspu. Reszta niezbędnej Krymowi wody płynie z Dniepru. Jest ona wykorzystywana głównie do meliorowania użytków rolnych.

bErcSuzX

Krymski wicepremier oświadczył, że _ odcięcie wody byłoby nieszczęściem dla rolniczych rejonów na północy półwyspu _. Jego zdaniem tegoroczne plony byłyby stracone.

Uczestniczący w programie Kanału 1 rosyjski publicysta Siergiej Dorenko zauważył, że krok taki uderzyłby przede wszystkim w krymskich Tatarów i Ukraińców, którzy uprawiają tamtejsze ziemie.

Z kolei związana z Kremlem politolog Natalia Narocznicka oświadczyła, że w prawie międzynarodowym taki krok jak odcięcie wody pitnej przyrównywany jest do agresji.

Niektórzy analitycy nie wykluczali, że w wypadku aneksji Krymu przez Rosję władze w Kijowie zamkną kanały dostarczające wodę na półwysep.

bErcSuAd

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/25/m259353.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konflikt;na;ukrainie;cameron;rosja;stanie;w;obliczu;powaznych;konsekwencji,100,0,1498468.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Cameron: "To absolutnie niedopuszczalne"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/117/m301173.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konflikt;na;ukrainie;palikot;polska;nie;moze;sie;czuc;bezpieczna,87,0,1498455.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Polska nie może czuć się bezpiecznie"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/152/m301208.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konflikt;na;ukrainie;putin;podziekowal;mieszkancom;krymu;za;to;ze;chca;byc;z;rosja,57,0,1498425.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Putin świętuje na Placu Czerwonym. "To radosny dzień"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/51/m214579.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/aneksja;krymu;przez;rosje;francja;potepia;i;apeluje;o;mocna;reakcje;ue,11,0,1498379.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Hollande potępia aneksję Krymu i apeluje o...
bErcSuAy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)