Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więcej inwestycji zagranicznych - plany rządu

0
Podziel się:

Rząd zamierza doprowadzić do wzrostu napływu inwestycji zagranicznych do Polski - poinformował podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Krystowski na spotkaniu z Amerykańską Izbą Handlową w Polsce.

Rząd zamierza doprowadzić do wzrostu napływu inwestycji zagranicznych do Polski - poinformował w środę podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Krystowski na spotkaniu z Amerykańską Izbą Handlową w Polsce.

Krystowski powiedział, że programy rządowe mają na celu odzyskanie przez Polskę pozycji lidera pod względem wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej oraz zwiększenie napływu takich inwestycji do poziomu ośmiu miliardów USD rocznie do roku 2005 oraz około 10 mld USD rocznie - od roku 2006.

"Taki napływ inwestycji mieliśmy w latach poprzednich, w ostatnich dwóch latach wystąpił spadek tych wartości" - powiedział Krystowski.

Wiceminister gospodarki i pracy zapowiedział również szereg zmian prawnych istotnych dla inwestorów zagranicznych. Wkrótce do parlamentu ma zostać skierowany projekt ustawy zmieniającej kompetencje agencji do spraw inwestycji zagranicznych, dzięki której obsługa inwestorów ma być sprawniejsza niż dotychczas.

Krystowski poinformował również, że wkrótce pod obrady Komitetu Rady Ministrów trafi projekt ustawy regulującej zasady pomocy dla inwestycji o wartości powyżej 50 mln euro.

"Takie inwestycje będą miały priorytet w negocjacjach dotyczących rządowych grantów inwestycyjnych i wsparcia budżetu państwa" - powiedział Krystowski.

Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Andrzej Zdebski powiedział, że jego instytucja prowadzi obecnie ponad sto znaczących projektów inwestycyjnych. "Gdyby się udało wszystkie projekty zrealizować, to napłynęłoby do Polski prawie 3 mld USD" - powiedział Zdebski.

Zdaniem kilku uczestników debaty, obecnie podstawową barierą dla inwestycji zagranicznych w Polsce jest fatalny stan polskich dróg.

W środowym spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli środowiska inwestorów amerykańskich w Polsce.

inwestycje
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)