Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Większość Portugalczyków popiera program oszczędnościowy

0
Podziel się:

Większość obywateli Portugalii przyznaje, że wdrażanie rządowego programu oszczędności w 2012 r. będzie konieczne, aby przywrócić równowagę finansów publicznych.

Większość Portugalczyków popiera program oszczędnościowy
(ec.europa.eu)

Większość obywateli Portugalii przyznaje, że wdrażanie rządowego programu oszczędności w 2012 r. będzie konieczne, aby przywrócić równowagę finansów publicznych. Najwięcej zwolenników zaciskania pasa mieszka w dużych miastach - wynika z badania firmy Deloitte.

Według badania sondażowego pod hasłem _ Budżet państwa 2012 - konieczność poznania _, ponad 55 proc. Portugalczyków uważa, że choć program oszczędnościowy wdrażany przez rząd Pedra Passosa Coelho (na zdjęciu) pogorszy sytuację finansową obywateli, to jednak przyniesie pozytywne zmiany dla gospodarki kraju.

_ - Z naszego badania jasno wynika, że społeczeństwo ma świadomość delikatnej sytuacji, w jakiej znalazł się kraj, i wie, że konieczne są wyrzeczenia, aby ratować kondycję rodzimej gospodarki _ - powiedział Miguel Rocha z portugalskiego oddziału firmy Deloitte.

Zdaniem przeprowadzających sondaż, największe zrozumienie dla konieczności reform oszczędnościowych rejestruje się w dużych aglomeracjach miejskich, takich jak Lizbona i Porto.

_ - Przyzwolenie na redukcję zarobków i przywilejów pracowniczych deklaruje tam średnio około 63 proc. mieszkańców. Osoby mieszkające w dużych miastach częściej też przyznają, że wierzą w skuteczność reform realizowanych przez gabinet Passosa Coelho, których celem jest przywrócenie wiarygodności kraju w Europie _ - zaznaczył socjolog Miguel Rocha.

Przeprowadzony w pierwszym tygodniu listopada br. sondaż wykazał, że ponad 41 proc. Portugalczyków uważa rządowy program oszczędnościowy na rok 2012 za _ rozsądny _, a 40 proc. za _ zbyt wymagający _.

Projekt budżetu na 2012 r. będzie przedmiotem głosowania 30 listopada i przy przewadze w parlamencie partii koalicyjnych ma szansę na przyjęcie. Dokument przewiduje m.in. kilkuprocentowe redukcje kadry kierowniczej samorządów terytorialnych, a także personelu armii, służby zdrowia i oświaty. Przewidziane jest ujednolicenie stawki podatku VAT do 23 proc. i pozostawienie uprzywilejowanej stawki 6 proc. tylko dla podstawowych produktów żywnościowych.

Rząd Passosa Coelho zapowiedział, że od 2012 r. pracownicy sektora publicznego zarabiający powyżej 1000 euro miesięcznie _ na kilka lat _ stracą prawo do dodatku bożonarodzeniowego i wakacyjnego. Każdy z nich stanowi równowartość miesięcznej pensji.

W porozumieniu zawartym z UE i MFW Portugalia zobowiązała się do obniżenia do końca 2011 r. deficytu budżetowego z 8,9 proc. do 5,9 proc. W 2012 r. ma on wynieść 4,5 proc, a rok później 3 procent.

O wprowadzaniu reform w Portugalii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t153341.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/reformy;w;portugalii;ue;i;mfw;zadowolone,99,0,968035.html) Przynajmniej oni zapracowali na swoje 78 mld Portugalia otrzyma pozytywną ocenę na zakończenie kontroli audytowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t149015.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;boi;sie;zamieszek;wladze;maja;tajny;plan,127,0,966527.html) Są gotowi do odbicia ministra finansów Pod uwagę brane są wszystkie możliwe scenariusze, łącznie z buntem w szeregach administracji publicznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t153341.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/demonstracje;w;portugalii;wynos;sie;stad;mfw,152,0,965528.html) "Wynoś się MFW!" Następni po Włochach? Na 24 listopada związki zawodowe zapowiadają strajk generalny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)