Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielka inwestycja PKL na Gubałówce. Nowe trasy, sala koncertowa i park

0
Podziel się:
Wielka inwestycja PKL na Gubałówce. Nowe trasy, sala koncertowa i park
(ToSter/CC BY 3.0/wikimedia commons)

Polskie Koleje Linowe (PKL) chcą uczynić z Gubałówki pierwszy kompleksowy ośrodek rekreacyjno-sportowy w Zakopanem i główną stację narciarską w regionie. Powodzenie planu inwestycyjnego, obejmującego m.in. 3 km nowoprojektowanych tras narciarskich, park doświadczeń i widokową salę koncertową, może przynieść nawet trzykrotny wzrost liczby turystów, poinformowały PKL. Kluczowe dla realizacji planów jest jednak uzyskanie zgody właścicieli na dzierżawę gruntów na Gubałówce.

"Polskie Koleje Linowe chcą rozwijać inwestycje turystyczne na terenie Gubałówki w porozumieniu i we współpracy ze wszystkimi właścicielami położonych na niej nieruchomości. Zielone światło dla inwestycji na Gubałówce otworzy drogę do stworzenia nowoczesnego ośrodka narciarskiego oraz całorocznego centrum sportu, rekreacji i edukacji o powierzchni, która może sięgnąć nawet 22 ha. Spowoduje to trzykrotny wzrost liczby turystów, niż w latach poprzednich" - czytamy w komunikacie.

PKL wskazują, że przy współpracy wszystkich zainteresowanych stron może powstać m.in. nawet 4,5 km tras narciarskich - w tym ok. 3 km nowoprojektowanych z nowymi kolejami krzesełkowymi, zaplecze gastronomiczne i widokowa sala koncertowa. Wiosną, latem i jesienią Gubałówka mogłaby przyciągać parkiem doświadczeń (Gubałówka Experience Park z przestrzenią multimedialną, tarasami widokowymi i wysokogórską plażą, ścianką wspinaczkową, wystawami, warsztatami edukacyjnymi oraz innymi atrakcjami).

Spółka deklaruje, że jest gotowa ponieść niezbędne nakłady finansowe.

"Mamy możliwości sfinansowania budowy nowych tras narciarskich i utworzenia nowoczesnego ośrodka na Gubałówce. Podtrzymujemy gotowość przeprowadzenia tych wielomilionowych inwestycji. Decyzja nie należy jednak do PKL, a do właścicieli nieruchomości na Gubałówce. By realnie zacząć mówić o inwestycjach, potrzebne jest dostosowanie planu zagospodarowania przestrzennego do planów inwestycyjnych, uzyskanie zgody właścicieli na dzierżawę gruntów i wydanie niezbędnych decyzji administracyjnych przez lokalny samorząd" - podkreślił prezes Janusz Ryś.

"Koncepcja opracowana przez PKL jest jedynie propozycją - początkiem rozmowy, która - mam nadzieję - przyniesie pozytywne rezultaty. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje" - dodał.

Dwa dni temu spółka informowała, że rozpoczęły się konsultacje społeczne i akcja informacyjna "Zmieniamy Zakopane. Gubałówka", zorganizowane przez Polskie Koleje Linowe przy wsparciu mieszkańców Zakopanego. Celem akcji jest przywrócenie narciarstwa na Gubałówce. Konsultacje z właścicielami gruntów potrwają do połowy lutego.

Na Gubałówce zaczęła się historia polskich sportów zimowych. Narciarze cieszyli się z istniejącej tu trasy przez ponad 70 lat. W 1907 r. na Gubałówce odbył się pierwszy w Polsce kurs narciarski. Przez lata góra słynęła z prowadzonych na jej stoku szkoleń i zawodów. Gościła m.in. Mistrzostwa Świata w Zakopanem w 1939 r. To tu w 1994 r. powstał pierwszy w Polsce system naśnieżania.

Polskie Koleje Linowe to największy w Polsce operator kolei górskich, działający w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach (Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica, Góra Żar). PKL są największym prywatnym pracodawcą na Podhalu, zatrudniającym ponad 200 osób.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)