Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania: 2,5 miliona bezrobotnych

0
Podziel się:

W trzy miesiące na Wyspach przybyło 210 tysięcy ludzi bez pracy. Zwalnia też sektor budżetowy.

Wielka Brytania: 2,5 miliona bezrobotnych
(lviggiano/CC/Flickr)
bEKusWzV

*Pomimo oznak wychodzenia z recesji, w Wielkiej Brytanii nadal kurczy się rynek pracy. Bezrobocie zbliża się do poziomu 8 proc., a wkrótce może się odbić na bezpiecznym dotąd sektorze publicznym. *

Jak ogłosiło państwowe biuro statystyczne w Londynie, od początku maja do końca lipca zatrudnienie w Wielkiej Brytanii spadło o 210 tysięcy. Bezrobocie sięgnęło 2 milionów 470 tysięcy osób. Niewykluczone, że w tym miesiącu przekroczy próg 2 i pół miliona, a w przyszłym roku trzech, choć i tak jest już najwyższe od kilkunastu lat.

W opinii Banku Anglii sektor prywatny gospodarki odbił się już od dna, rosną zyski przedsiębiorstw, a pracodawcy tak zredukowali zatrudnienie w pierwszej połowie roku, że teraz zaczynają ponowny nabór.

bEKusWzX

Ale koszty państwowej interwencji w ratowanie banków wpędziły brytyjski skarb w takie zadłużenie, że aby je spłacić trzeba będzie ograniczyć budżet i stan zatrudnienia w służbach publicznych i instytucjach rządowych. Opozycja zwracała na to uwagę już od dawna, ale wczoraj po raz pierwszy przyznał to premier Gordon Brown.

Bezrobocie w sektorze budżetowym stanowi wprawdzie mniejsze zagrożenie dla zatrudnionych w Wielkiej Brytanii Polaków, zwiększy jednak ogólną pulę poszukujących pracy.

bEKusWAy
KOMENTARZE
(0)