Notowania

energetyka
21.12.2012 11:00

Wielka Brytania coraz bardziej ekologiczna

Udział energetyki odnawialnej w całości wytwarzanej w Wielkiej Brytanii energii elektrycznej wzrósł w stosunku do poprzedniego kwartału o 2,6 proc. i osiągnął 11,7 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*Produkcja energii ze źródeł odnawialnych wzrosła w Wielkiej Brytanii aż o ponad 25 proc. w ciągu ostatniego roku - wynika z danych Departamentu Energii i Zmian Klimatu (DECC). *

Wielkość produkcji w trzecim kwartale 2012 roku wyniosła 9,5 TWh. Rekordowo niska była przy tym produkcja energii z gazu.

Udział energetyki odnawialnej w całości wytwarzanej w Wielkiej Brytanii energii elektrycznej wzrósł w stosunku do poprzedniego kwartału o 2,6 proc. i osiągnął 11,7 proc.

Największy udział w brytyjskim miksie energetycznym wciąż ma węgiel - 35,4 proc. Jest to najwyższy udział węgla w produkcji energii w trzecim kwartale od 14 lat. Ze względu na wysokie ceny gazu udział gazu w miksie energetycznym spadł do rekordowo niskiego poziomu 28,2 proc. Energetyka atomowa stanowiła 22,3 proc. udziału w strukturze produkcji energii.

Według statystyk moce produkcyjne w energetyce odnawialnej wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o ponad 42 proc. by osiągnąć 14,9 GW. Największy wzrost widoczny był w sektorze energetyki wiatrowej. Produkcja z morskich farm wiatrowych wzrosła w tym czasie o 53,2 proc. a z instalacji lądowych o 38,2 proc.

DECC poinformował również, że udział biopaliw zużytych w sektorze transportowym spadł z 3,9 w zeszłym roku do 2,7 proc. obecnie ze względu na aż 63 proc. spadek zużycia biodiesla. Tak duży spadek wynikał z kolei z wygaśnięcia preferencyjnych stawek podatkowych dla tego biopaliwa z końcem marca tego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Zielona energia to mit. Od węgla uwolni nas... - Polska musi zastępować w produkcji energii elektrycznej węgiel atomem i gazem, a nie źródłami odnawialnymi energii - powiedział Patrick Moore, jeden z założycieli organizacji Greenpeace.
Decyzje Brukseli w sprawie gazu łupkowego Komisja Europejska chce zaproponować _ ramy zarządzania ryzykiem _, co może oznaczać nowe przepisy regulujące wydobycie tego surowca w Unii.
Największa obniżka cen gazu w historii. To już pewne - _ Decyzja URE jest ostatnim krokiem w trudnej wspinaczce, którą rozpoczęliśmy ponad półtora roku temu _ - podkreśla minister skarbu Mikołaj Budzanowski.
Tagi: energetyka, gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz