Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielka Brytania odnowiła stosunki dyplomatyczne z Iranem

0
Podziel się

Szef departamentu do spraw Iranu Ajay Sharma obejmie stanowisko charge d'affaires w trybie natychmiastowym i ma nadzieję jeszcze w tym miesiącu odwiedzić Teheran.

Ramin Mehmanparast, rzecznik irańskiego MSZ
Ramin Mehmanparast, rzecznik irańskiego MSZ (Xinhua / eyevine/EAST NEWS)
bDzNYTrF

Po dwuletniej przerwie Francja mianowała swego charge d'affaires w Iranie, który jednak nie będzie rezydował w Teheranie na stałe. Współpracę zadeklarowała też Wielka Brytania.

Wiadomość ta odzwierciedla odprężenie w stosunkach Iranu z Zachodem, a poprzedziło ją osiągnięcie przez sześć światowych mocarstw, w tym Wielką Brytanię, istotnego postępu w rozmowach z Teheranem na temat jego programu nuklearnego.

Jak podało brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznychspraw zagranicznych, szef jego departamentu do spraw Iranu Ajay Sharma obejmie stanowisko charge d'affaires w trybie natychmiastowym i ma nadzieję jeszcze w tym miesiącu odwiedzić Teheran.

bDzNYTrH

- _ Bardzo mi zależy na odnowieniu bezpośrednich kontaktów Wielkiej Brytanii z rządem i społeczeństwem irańskim. Leży to w najlepszym interesie obu naszych państw _ - głosi wydane przez Sharmę oświadczenie.

Irańska agencja Mehr poinformowała w poniedziałek, że charge d'affaires Iranu w Wielkiej Brytanii został mianowany Mohammad Hassan Habibollah.

Wielka Brytania zamknęła swą ambasadę w Teheranie w 2011 roku w następstwie jej splądrowania przez demonstrantów, którzy protestowali przeciwko brytyjskiemu uczestnictwu w sankcjach wobec Iranu. Incydent ten wywołał największy kryzys w stosunkach między Iranem a Zjednoczonym Królestwem od czasu wznowienia stosunków dyplomatycznych przez oba państwa w 1999 roku. Zerwano je 10 lat wcześniej po ogłoszeniu przez duchowego przywódcę Iranu, ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, że należy zabić brytyjskiego pisarza Salmana Rushdiego, autora uznanej przez muzułmanów za bluźnierczą powieści _ Szatańskie wersety _.

Sharma będzie stale rezydował w Wielkiej Brytanii, odbywając regularne podróże do Iranu. W latach 2007-2008 był zastępcą szefa brytyjskiej placówki dyplomatycznej w Teheranie.

bDzNYTrN

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague powiedział w ubiegłym miesiącu, że nastawienie Iranu wobec spraw międzynarodowych stało się bardziej pozytywne od czasu wybrania w czerwcu na nowego prezydenta państwa Hasana Rowhaniego, który zastąpił politycznego dogmatyka Mahmuda Ahmadineżada.

Czytaj więcej w Money.pl

bDzNYTsi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)