Notowania

Wielka Brytania wprowadzi ulgi kredytowe?

Brytyjski minister finansów George Osborne poinformował o wprowadzeniu nowego instrumentu pobudzenia gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ian Stewart/Dreamstime.com)

Brytyjski minister finansów George Osborne na konferencji partii konserwatywnej w Manchesterze poinformował o wprowadzeniu nowego instrumentu pobudzenia gospodarki, obliczonego głównie na małe firmy, w postaci ulg kredytowych (ang. credit easing, CE).

Na obecnym etapie nie wiadomo, w jaki sposób CE będą funkcjonować w praktyce. Według korespondenta BBC Roberta Pestona ministerstwo finansów będzie skupywać długi firm, by w ten sposób odblokować podaż kredytu.

Inne doniesienia mówią o tym, że resort finansów będzie gwarantem kredytu dla małych firm. W ten sposób pieniądze trafią bezpośrednio do firm z pominięciem procedur bankowych, co będzie wsparciem dla przepływów kredytowych.

_ - To potencjalnie bardzo ważna zapowiedź, ponieważ kryzys na globalnych rynkach finansowych ogranicza akcję kredytową banków _ - skomentował zapowiedź Osborne'a dyrektor generalny największej organizacji pracodawców CBI John Cridland.

Osborne poparł politykę utrzymania rekordowo niskich stóp procentowych Banku Anglii (najważniejsza z nich od dłuższego czasu jest na poziomie 0,5 proc.) i nie miałby zastrzeżeń w przypadku zarządzenia przez bank kolejnej rundy zwiększenia podaży pieniądza w drodze tzw. QE (Quantitative Easing)._ - Gdyby mnie spytano, to poparłbym _ - zadeklarował minister.

Nieoficjalne doniesienia sugerują, że w ramach nowej rundy QE, którą Bank Anglii (BoE) może ogłosić niebawem, bank centralny zwiększy podaż pieniądza o kolejne 50 mld funtów. Bank zaksięguje tę sumę na swym rachunku, po czym przekaże ją bankom, odkupując od nich obligacje. W ten sposób banki uzyskałyby dodatkową gotówkę na akcję kredytową dla firm i konsumentów.

Argumentem przeciwko QE jest ryzyko pobudzenia inflacji, ale BoE od pewnego czasu uznaje, że pobudzenie gospodarki jest ważniejsze, wychodząc z założenia, że inflacja spowodowana jest czynnikami globalnymi, a średniookresowa tendencja wskazuje na jej spadek.

Kalkulator walutowy

Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:

Zwyżka głównej stopy procentowej powiększyłaby ciężar długu hipotecznego brytyjskich gospodarstw domowych o 10 mld funtów - ocenił w przemówieniu Osborne. Dlatego minister chce, by stopa ta była niska. Prognozy sugerują, że nie wzrośnie przed 2013 r.

Osborne mocno akcentował konieczność uporania się z problemem zadłużenia kraju. Polemizował w tym kontekście z ideami opozycyjnej Partii Pracy, przekonanej, że skala cięć rządowych wydatków jest zbyt duża i nadmiernie tłumi popyt. Dlatego laburzyści sądzą, że gospodarkę należy pobudzić m.in. czasową obniżką stawki podatku VAT i inwestycjami.

_ - Kryzysu zadłużenia nie rozwiązuje się zaciąganiem nowych długów. Obecne ożywienie nie jest normalnym postrecesyjnym odbiciem, które rząd może pobudzić powiększając dług _ - zaznaczył.

Osborne wykluczył obniżkę podatków jako stymulator wzrostu, wskazując, że _ na obecnym etapie ich obniżka musiałaby spowodować tym większą ich zwyżkę w przyszłości _. Obniżki podatków, w tym najwyższej 50-proc. stawki podatku PIT, domaga się prawe skrzydło partii konserwatywnej.

_ - Największego bodźca brytyjskiej gospodarce dostarczyłoby rozwiązanie kryzysu eurostrefy _ - podkreślił Osborne. Ogłosił też zamrożenie podatku lokalnego (ang. council tax) na kolejny rok, przeznaczenie 200 mln funtów na inwestycje w naukę i 150 mln funtów na budowę masztów dla telefonii komórkowej. Wydatki te sfinansują oszczędności w administracji publicznej.

Agencja ratingowa S&P potwierdziła w poniedziałek najwyższy rating kredytowy W. Brytanii AAA, oświadczając zarazem, że mogłoby mu zagrozić niezrealizowanie planu konsolidacji fiskalnej. Według agencji gospodarka brytyjska będzie rosła średnio o 1,8 proc. w latach 2011-14. Jest to odczytywane jako poparcie dla rządowych planów zmniejszenia deficytu strukturalnego.

Czytaj więcej na temat problemów Wielkiej Brytanii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t98945.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/placa;minimalna;w;gore;przekroczyla;wazny;prog,160,0,923296.html) W Wielkiej Brytanii mniej zarabiać nie wolno W Wielkiej Brytanii ustawowa płaca minimalna dla osób powyżej 20 roku życia wzrasta od jutra do 6,08 funta za godzinę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t128718.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polityk;partii;pracy;proponuje;brytyjskiemu;rzadowi;piec;krokow,147,0,920723.html) Pięć kroków, które uratują Brytyjczyków Brytyjska gospodarka stoi przed _ czarną i niebezpieczną perspektywą _ - ostrzegł rzecznik Partii Pracy do spraw finansów Ed Balls.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t85430.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/trzy;brytyjskie;banki;na;czarnej;liscie,155,0,902811.html) Trzy brytyjskie banki na czarnej liście Rządowa agencja USA przygotowuje pozew przeciwko 17 bankom w związku z obrotem obligacjami wspartymi na długu hipotecznym wysokiego ryzyka (tzw. subprime).
Tagi: kryzys w wielkiej brytanii, wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz