Notowania

gospodarka rosji
16.08.2013 08:39

Wielka defraudacja w Rosji. Zapadł wyrok

Fundacja Walerija Giergijewa promuje muzykę klasyczną i wspiera utalentowanych młodych muzyków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sermarr erGuiri/CC BY 2.0/Flickr)

Na 8 lat kolonii karnej o rygorze zwykłym skazał moskiewski sąd organizatora festiwalu muzycznego Gwiazdy Białych Nocy Igora Zotowa za zdefraudowanie 245 mln rubli (6 mln euro) z fundacji słynnego dyrygenta Walerija Giergijewa - pisze ITAR-TASS.

Poza karą pozbawienia wolności sąd wymierzył Zotowowi - byłemu dyrektorowi fundacji Giergijewa - karę grzywny w wysokości 800 tysięcy rubli i zobowiązał do skompensowania poszkodowanym strat w wysokości 132 mln rubli. Pokrycie mają zapewnić aresztowane konta i moskiewska nieruchomość skazanego.

Drugi oskarżony w tej sprawie Kazbek Łakuti otrzymał karę 5 lat więzienia w zawieszeniu, gdyż sędzia Jelena Staszyna uznała, że skazany może się poprawić bez konieczności izolowania go, gdyż przyznał się do części winy i częściowo pokrył wyrządzone szkody. Zotow po ogłoszeniu wyroku powiedział, że go nie rozumie i ma zamiar się odwołać.

Według śledczych w roku 2009 Zotow i Łakuti pewne środki z fundacji Giergijewa przelali na konta kontrolowanych przez siebie firm, by ostatecznie kupić za nie sześć apartamentów i sześć miejsc parkingowych w luksusowym budynku w centrum Moskwy. Przy czym te nieruchomości zapisali na swe żony.

By ukryć kradzież, zasilili konto fundacji Giergijewa ze środków instytucji organizujących dwa festiwale: petersburski _ Gwiazdy Białych Nocy _ i Moskiewski Festiwal Wielkanocny; Zotow kierował także tymi instytucjami. Środków nigdy nie zwrócono.

Fundacja Walerija Giergijewa - znanego w świecie jako Valery Gergiev - dyrektora artystycznego Teatru Maryjskiego w Petersburgu i głównego dyrygenta Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej (LSO), promuje muzykę klasyczną i wspiera utalentowanych młodych muzyków.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamach na życie zabójcy dziennikarki Pochodzący z Czeczenii Machmudow odniósł dość poważną ranę postrzałową w okolicy tętnicy biodrowej. Mimo to policji udało się go przesłuchać. Wszczęto też śledztwo w sprawie zamachu na jego życie.
Obława na nielegalnych imigrantów. Gdzie? Trzy czwarte Rosjan, jak wynika z sondaży, ma niechętny stosunek do imigrantów i opowiada się za zaostrzeniem przepisów regulujących pobyt cudzoziemskich pracowników w Rosji.
Setki rosyjskich szkół zostaną zamknięte Od upadku ZSRR kryzys w Rosji nasila się. To pochodna jednoczesnego spadku liczby narodzin i zwiększonej śmiertelności wynikającej z pogorszenia warunków życiowych.
Tagi: gospodarka rosji, wiadomości, wiadmomości, prawo, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz