Notowania

ue
06.10.2010 12:57

Wielka umowa handlowa. Znikną cła na 2,7 mld euro

Unia Europejska i Korea Południowa podpisały umowę o wolnym handlu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Unia Europejska i Korea Południowa podpisały umowę o wolnym handlu, przewidującą zniesienie znacznej części obowiązujących dotąd ceł i wzajemne otwarcie rynków. *

Na zdjęciu południowokoreański minister handlu Kim Dzong Hun i unijny komisarz do spraw handlu Karel De Gucht

Umowa - pierwsza tego rodzaju zawarta przez UE z państwem azjatyckim - ma wejść w życie 1 lipca 2011 roku po jej ratyfikowaniu przez Parlament Europejski.

Dokument podpisali unijny komisarz do spraw handlu Karel De Gucht i południowokoreański minister handlu Kim Dzong Hun w obecności prezydenta Korei Południowej Li Mung Baka. Akt ten otworzył szczyt Korea Płd.-UE.

De Gucht wyraził przekonanie, że ratyfikacja nastąpi przed końcem roku. W rezultacie umowy Korea Południowa zrezygnuje z 1,6 mld euro ceł rocznie, a Unia Europejska z 1,1 mld euro. Towarzyszyć temu będzie wzajemne otwarcie rynków dla importu towarów i usług.

Porozumienie przyjęli z zadowoleniem europejscy producenci napojów alkoholowych, spodziewający się wzrostu eksportu swych wyrobów - jak szkocka whisky i francuskie koniaki - do Korei Południowej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t90502.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;liderem;w;ue;bo;kupujemy;coraz;wiecej,56,0,686904.html) Polska liderem w UE, bo kupujemy coraz więcej Według Eurostatu sprzedaż detaliczna była w sierpniu o 6,7 proc. wyższa niż przed rokiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t110650.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wladze;chin;domagaja;sie;koncesji;od;brukseli,196,0,686020.html) Władze Chin domagają się koncesji od Brukseli Będą ścigać łamiących prawa autorskie w zamian za zniesienie barier w handlu.
Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz