Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielotysięczna demonstracja w Pradze przeciwko rządowi

0
Podziel się

Co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi protestuje przeciw centroprawicowemu rządowi Petra Neczasa i jego reformom.

Wielotysięczna demonstracja w Pradze przeciwko rządowi
(JaguarJulie/CC/Flickr)
bErkPWHp

Co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi protestuje w centrum Pragi przeciw centroprawicowemu rządowi Petra Neczasa i jego reformom. Protest zorganizowały czeskie związki zawodowe, uczestniczy w nim też lewicowa opozycja.

Demonstranci zapełnili górną część położonego w sercu miasta Placu Wacława. Przybyli z całego kraju - do stolicy od rana zwoziły ich specjalne pociągi i autobusy.

Panuje atmosfera pikniku: uczestnikom serwuje się piwo, gulasz i inne smakołyki. Oprócz transparentów nawołujących do powstrzymania rządu, widać kolorowe balony. Słychać piszczałki i wuwuzele. Z protestującymi fotografują się turyści.

bErkPWHr

Szef Czesko-Morawskiej Konfederacji Związków Zawodowych (CzMKOS) Jaroslav Zavadil twierdzi, że w proteście uczestniczy nawet 120 tysięcy osób. _ Nie oczekiwałem takiej frekwencji. To największy protest po 1989 roku _ - oświadczył.

Jednym z głównych celów protestujących jest wezwanie do dymisji centroprawicowego gabinetu i przedterminowych wyborów parlamentarnych. Zdaniem demonstrantów rząd Neczasa w ciągu dwóch lat sprawowania władzy całkowicie się skompromitował, a jego reformy są krzywdzące przede wszystkim dla ludzi o niskich i średnich dochodach.

Przypominają, że centroprawica pozbawiła Czechów różnorodnych zasiłków, a także - wbrew swym zapewnieniom - podwyższyła podatki bezpośrednie i pośrednie.

Protest oprócz różnych czeskich central związkowych wsparły organizacje emerytów, niepełnosprawnych, pacjentów, pracowników najemnych i studentów. Są także związkowcy z innych krajów: Słowacji, Polski, Niemiec i Austrii. Wystąpienia liderów związków tłumaczone są na język migowy.

bErkPWHx

Wśród demonstrujących pojawił się też szef opozycyjnej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) Bohuslav Sobotka. Zdaniem Sobotki rząd Neczasa w obliczu ciągłych kryzysów wewnętrznych całkowicie stracił wiarygodność, a reformy centroprawicy jedynie pogłębiają podziały w społeczeństwie. Jak podkreślił, także jego partia chce nowych wyborów.

Później część demonstrantów planuje przenieść się pod siedzibę rządu.Premier Neczas oświadczył, że nie ma nic przeciwko protestom. _ Jesteśmy wolnymi ludźmi w wolnym kraju i mamy prawo swobodnie wyrażać swoje zdanie, w tym niechęć wobec tego, co robi rząd. To element demokracji _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Legalne prostytutki w Pradze. "To priorytet" Władze czeskiej stolicy chcą _ uregulować stosunki między prostytutkami a ich klientami _.
Zaskakujące wyniki sondażu. Były premier... Zmienili sposób wybierania prezydenta, żeby wygrał ich partyjny kolega. Ostatecznie mocno się przeliczyli.
bErkPWHS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)