Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielu zainteresowanych sprzedażą Lotosu

0
Podziel się:

Według Aleksandra Grada decyzje w sprawie sprzedaży akcji koncernu powinny zapaść nie wcześniej niż na przełomie 2011 i 2012 r.

Wielu zainteresowanych sprzedażą Lotosu
(kprm.gov.pl)
bECfxsKZ

Inwestorzy z wielu stron świata, w tym z Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych, Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz nasi wschodni sąsiedzi zgłaszają zainteresowanie prywatyzacją Lotosu - powiedział minister skarbu Aleksander Grad.

Prezes Lotosu Paweł Olechnowicz mówił w środę w Sejmie, że TNK-BP jest zainteresowane kupnem akcji Grupy Lotos. Powiedział, że rozmawiał w tej sprawie z wiceprezesem TNK-BP, trzecim pod względem wielkości koncernem paliwowym w Rosji.

Szef resortu skarbu pytany przez dziennikarzy, czy są prowadzone konkretne rozmowy z Rosjanami w sprawie Lotosu, odparł: _ W każdym procesie prywatyzacji różni inwestorzy interesują się spółką i prowadzą określone rozmowy. Dopóki nie ma oficjalnych ofert wstępnych czy tzw. krótkiej listy ani ofert wiążących, raczej nie staram się komentować, kto bierze w tym udział, kto się tym interesuje. Bo to jest już decyzja samych inwestorów, czy chcą o tym informować, czy nie _.

bECfxsLb

Grad zaznaczył, że w przypadku prywatyzacji Lotosu MSP przyjęło _ bardzo ostrożne podejście _, bo to jest bardzo ważna spółka dla naszego sektora paliwowego. - _ Przedstawiliśmy bardzo wyśrubowane warunki brzegowe dla inwestorów. Chcemy, by przyszły inwestor zapewnił spółce kolejny etap rozwoju, dostęp do złóż surowca, kolejne inwestycje - to, co zostało opisane w całej strategii rozwoju Lotosu _ - podkreślił.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t131572.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zalewski;zarzut;uleglosci;wobec;rosji;jest;wziety;z;sufitu,216,0,810456.html) Zalewski: Zarzut uległości wobec Rosji jest wzięty z sufitu
- _ W związku z tym dzisiaj z wielu stron świata - z Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych, z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, ze strony naszych wschodnich sąsiadów różne zainteresowanie jest zgłaszane. Ale będziemy mogli o tym mówić dopiero wtedy, kiedy będą bardzo konkretne rzeczy (oferty) na stole _ - zaznaczył szef resortu skarbu.

Grad wyjaśnił, że dopiero jak będzie znany inwestor, który spełni wynikające z umowy _ twarde _ warunki, Rada Ministrów będzie decydować, czy ten inwestor wpisuje się w strategię rozwoju Lotosu i politykę gospodarczą naszego państwa. Według ministra, decyzje te powinny zapaść nie wcześniej niż na przełomie 2011 i 2012 roku.

Resort skarbu zaprosił 30 października inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 53 proc. akcji koncernu. Zainteresowanie prywatyzacją sygnalizowały m.in. rosyjskie koncerny.

bECfxsLh

Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski mówił w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu, że resort czeka do 29 kwietnia na wstępne oferty w sprawie prywatyzacji Lotosu. Po ich przeanalizowaniu Ministerstwo Skarbu Państwa wyłoni tzw. krótką listę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t124608.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/szydlo;w;firmach;panstwowych;nie;bedzie;jak;w;biedronce,129,0,808833.html) Szydło: W firmach państwowych nie będzie jak w Biedronce Sprzeciwiamy się wyprzedaży rodowych sreber, aby zapchać dziurę budżetową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t21874.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/lotos;ma;umowe;na;dostawe;ropy;za;85;mln;dolarow,68,0,808260.html) Lotos ma umowę na dostawę ropy za 85 mln dolarów Grupa Lotos podpisała umowę z cypryjską firmą Eminent Energy Ltd na dostawę dla Lotosu w miesiącu kwietniu 2011 ropy naftowej typu REBCO o wartości 84,82 mln USD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t131053.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/girzynski;to;kompromitacja;grada,34,0,804130.html) Girzyński: To kompromitacja Grada Prawo i Sprawiedliwość złoży wniosek o odwołanie ministra skarbu.
bECfxsLC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)