Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

WikiLeaks: Putin szantażował Bułgarów

0
Podziel się:

Miał grozić wstrzymaniem dostaw gazu, jeżeli nie będzie postępu w realizacji dużych regionalnych projektów z rosyjskim udziałem.

WikiLeaks: Putin szantażował Bułgarów
(kmu.gov.ua)

Rosyjski premier Władimir Putin w 2009 r. miał grozić Bułgarii wstrzymaniem dostaw gazu ziemnego, jeżeli nie będzie postępu w realizacji dużych regionalnych projektów z rosyjskim udziałem - informuje dziennik _ 24 czasa _, powołując się na WikiLeaks.

Gazeta powołuje się na ujawnioną przez portal depeszę ambasady USA z października 2009 r. Według tego źródła premier Bojko Borysow poinformował, że otrzymał pogróżki od Władimira Putina w Gdańsku 1 września 2009 roku, w czasie pierwszego spotkania obu premierów. Putin miał tam powiedzieć, że _ gdyby nie doszło do postępu w realizacji rosyjskich projektów energetycznych, Bułgaria ryzykuje, że zimą cierpieć będzie z powodu chłodu _.

Z tekstu amerykańskiego dokumentu nie wynika, jakim tonem zostały wypowiedziane te słowa. Musiały one jednak zaniepokoić Borysowa, skoro postanowił poinformować o nich amerykańskiego ambasadora - pisze _ 24 czasa _. Z depeszy wynika również, że w rozmowie z ambasadorem USA Borysow zwrócił się o pomoc w sprawie dywersyfikacji źródeł energetycznych.

_ Znajdująca się w trudnej sytuacji finansowej nowa bułgarska administracja dąży nie tylko do rezygnacji z projektów o wątpliwej efektywności, lecz i do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację dostaw _ - stwierdza się w publikowanym przez WikiLeaks dokumencie.

Na początku swojej kadencji w połowie 2009 r. centroprawicowy rząd Bojko Borysowa odciął się od polityki swoich poprzedników i deklarował zamiar rezygnacji z trzech dużych regionalnych projektów z rosyjskim udziałem - gazociągu pod Morzem Czarnym South Stream, ropociągu Burgas-Aleksandrupolis, mającym ominąć Bosfor oraz drugiej elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem.

W następnych miesiącach stanowisko władz w Sofii stało się mniej kategoryczne, a w 2010 r. podpisano dokumenty o realizacji gazociągu i siłowni. W ostatnich kilku tygodniach premier Borysow kilkakrotnie deklarował, że nowa elektrownia jądrowa będzie zbudowana. Obecnie toczą się negocjacje o cenie inwestycji i jej opłacalności.

Pod znakiem zapytania jest natomiast budowa ropociągu stanowiącego - według bułgarskich władz - zagrożenie ekologiczne.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t75446.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bulgaria;incydent;w;elektrowni;atomowej,143,0,819087.html) Bułgaria: Incydent w elektrowni atomowej W jednym z reaktorów bułgarskiej elektrowni atomowej w Kozłoduju podniosła się koncentracja radioaktywnego gazu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t137631.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/potajemnie;finansowali;syryjska;opozycje,111,0,814191.html) Potajemnie finansowali syryjską opozycję Stany Zjednoczone potajemnie finansowały syryjską opozycję i kanał telewizyjny nadający programy krytyczne wobec reżimu prezydenta Baszara el-Asada.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t137360.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/postawil;sie;rosji;nie;bedzie;unii;celnej,242,0,811506.html) Postawił się Rosji, nie będzie unii celnej Wiktor Janukowycz dąży do integracji Ukrainy z Unią Europejską.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t94237.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wikileaks;i;prawda;o;stosunkach;usa-polska,61,0,812093.html) Wikileaks i prawda o stosunkach USA-Polska Donald Tusk naciskał na spotkanie z Barackiem Obamą. Baliśmy się o losy tarczy antyrakietowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)