Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Wikiński: Dni wolne? Wigilia lepsza od Trzech Króli

0
Podziel się:

Nowy dzień wolny na początku stycznia niekorzystnie wpłynie na gospodarkę.

Wikiński: Dni wolne? Wigilia lepsza od Trzech Króli
(Tomasz <br>Brankiewicz)

Money.pl: Po raz pierwszy od 50 lat będziemy mieli wolne w święto Trzech Króli.Jednak SLD proponuje zamiast 6 stycznia wolne 24 grudnia. Dlaczego takie rozwiązanie byłoby lepsze?

Marek Wikiński, poseł SLD: Uważam, że Wigilia jest takim szczególnym dniem, w którym warto naszym: matkom, żonom, siostrom, ale i nam mężczyznom, często angażującym się w przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, stworzyć warunki do przeżywania tego dnia.

Racjonalniejszym rozwiązaniem, z punktu organizacji czasu pracy, byłoby wprowadzenie zamiennego dnia wolnego. Zamiast 6 stycznia, 24 grudnia każdego roku.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t111573.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/wolne;w;trzech;kroli;nie;zrujnuje;gospodarki,125,0,681341.html) Wolne w Trzech Króli nie zrujnuje gospodarki Na czym polega ta większa racjonalność?

To będzie tańsze rozwiązanie niż obecne. Dzisiaj i tak, pomimo braku ustawowego zapisu o dniu wolnym od pracy, 24 grudnia, w wielu przedsiębiorstwach jest to dzień wolny albo pracodawca zwalnia pracowników do domu już o godzinie 12.

Praca, jest więc _ na pół gwizdka _. Taka fikcja pracy w ten dzień jest niepotrzebnie utrzymywana. W związku z tym lepiej fikcję zlikwidować, tak żeby ludzie mogli lepiej przeżywać święta w rodzinnym gronie.

Tymczasem wolne w Trzech Króli jest rozwiązaniem niekorzystnym dla gospodarki. Na pewno będzie wymierny spadek PKB. Czy to będzie 0,25 proc., czy 0,6 proc. to czas pokaże. Ale na pewno wpłynie niekorzystnie na szybszy rozwój polskiej gospodarki.

Skoro to tak kosztowne rozwiązanie, dlaczego w takim momencie zyskało większość w parlamencie?

Platformie potrzebny był jakiś sukces. A wprowadzając nowe święto najłatwiej jest ogłosić, że się coś zrobiło. Tylko, tak naprawdę obywatele na tej propozycji stracą, a nie zyskają. Poprzez zmianę prawa pracy zabiera się nam możliwość odebrania wolnego za święto przypadające w sobotę. W zamian daje się jeden dzień wolny.

Ale może Polacy wolą wolne w Trzech Króli, skoro w Wigilię i tak prawie nie pracują? Czy projekt SLD był już w jakiś sposób konsultowany?

Nie prowadzę tego obszaru prac w klubie. Jeśli chodzi o formalne prace nad projektem, to koledzy z komisji polityki społecznej są lepiej zorientowani w postępach prac. Ja na wszystkich swoich spotkaniach z wyborcami konsultuję tą kwestię i nie spotkałem się dotychczas, nawet wśród ludzi głęboko wierzących, z opinią negatywną, czy sprzeciwiającą się naszej propozycji.

Wigilia powinna być wolna już w tym roku?

Proponuję, żeby z tą propozycją wyjść już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, 5 stycznia. Tak, żeby zmiana prawa weszła w życie jeszcze przed świętem Trzech Króli. I wtedy 24 grudnia byłby ustawowo wolny od pracy, a 6 stycznia byłby zwykłym dniem roboczym.

W ciągu jednego posiedzenia przeprowadzić zmianę ustawy? Przecież to nierealne!

Sejm obecnej kadencji pokazał, przy ekspresowej ustawie hazardowej, przy ustawie dopalaczowej, że można uchwalić akt prawny w ciągu jednego posiedzenia. W związku z tym wierzę, że byśmy taką ustawę uchwalili.

Wierzy Pan, że PiS i PO, które przeforsowały wolne 6 stycznia, poprą jakiekolwiek zmiany? Sam Pan mówił, że potrzebny był im sukces.

Będziemy rozmawiali z partnerami politycznymi na temat tej idei. Nie zajmuję się tym obszarem, więc nie jestem w stanie powiedzieć czy jakieś rozmowy już się toczą.

Rozmowy będą chyba trudne. Poseł PiS Zbigniew Girzyński publicznie mówi, że **_ SLD ma już za sobą okres zwalczania święta Trzech Króli w PRL-u _i sugeruje, żebyście _ sobie odpuścili _ ten temat.

Po pierwsze w 1960 roku nie było Sojuszu Lewicy Demokratycznej. A jeśli poseł uważa nas za spadkobierców dawnej partii, to zgodnie z prawem spadek można odrzucić w całości lub części, więc w tej części spadek po zamierzchłej epoce odrzucamy.

KIEDY WYPADAJĄ DNI ŚWIĄTECZNE W 2011 ROKU
*data * *święto * *dzień tygodnia *
1 stycznia Nowy Rok sobota
6 stycznia Trzech Króli czwartek
24 kwietnia pierwszy dzień Wielkanocy niedziela
25 kwietnia drugi dzień Wielkanocy poniedziałek
1 maja Święto Pracy niedziela
3 maja Święto Konstytucji Trzeciego Maja wtorek
*12 czerwca * pierwszy dzień Zielonych Świątek niedziela
23 czerwca Boże Ciało czwartek
15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny poniedziałek
1 listopada Wszystkich Świętych wtorek
11 listopada Święto Niepodległości piątek
25 grudnia pierwszy dzień Bożego Narodzenia niedziela
26 grudnia drugi dzień Bożego Narodzenia poniedziałek
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t95869.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/swieta;kosztuja;nasza;gospodarke;ponad;40;mld;zlotych,110,0,615278.html) Święta kosztują naszą gospodarkę ponad 40 mld złotych W tym roku wypada osiem dodatkowych dni wolnych. Każdy to niższy PKB o 5 mld złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t110146.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/wolne;w;trzech;kroli;moze;sie;nam;nie;oplacac,69,0,716357.html) Wolne w Trzech Króli może się nam nie opłacać W przyszłym roku wielu z nas może stracić przez nową ustawę nawet kilka dni wolnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)