Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wizy dla Polaków. Amerykańscy politycy są pełni optymizmu

0
Podziel się:

Polityk podkreślił, że zniesienie wiz dla obywateli polskich wpłynie na ożywienie amerykańskiej turystyki.

Wizy dla Polaków. Amerykańscy politycy są pełni optymizmu
(windsordi/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Republikański senator ze stanu Illinois Mark Kirk i demokratyczny kongresmen z tego stanu Mike Quigley wyrazili nadzieję, że do końca tego roku zostaną zniesione wizy dla Polaków chcących odwiedzić USA w celach turystycznych.

Kirk, jeden z ustawodawców wspierających w Kongresie inicjatywę rozszerzenia programu bezwizowego o Polskę, wypowiadał się na konferencji prasowej po wizycie w siedzibie Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego w Chicago, największej polonijnej organizacji pomocowej.

_ - Mam nadzieję, że wiele rodzin w Chicago będzie miało udane Święta Bożego Narodzenia, kiedy Polacy przyjadą odwiedzić mieszkających tutaj rodziców, zapełniając jednocześnie pokoje hotelowe. Przyczyni się to wzrostu gospodarczego _ - stwierdził senator Kirk w odpowiedzi na pytanie zadane przed dziennikarza polskiego Radia 1030 AM w Chicago.

Republikańskiemu senatorowi towarzyszył demokratyczny kongresmen z Illinois Mike Quigley, autor jednego z projektów zmian w programie ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program - VWP). Zarówno Kirk jak i Quigley zapatrują się optymistycznie na perspektywę zniesienia wiz dla Polaków jeszcze w tym roku. Ich zdaniem zmiana przepisów wizowych wpłynie korzystnie na ożywienie turystyki i przyniesie dochody amerykańskim miastom.

_ - Z danych Departamentu Stanu wynika, że po włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego tylko do Chicago przyjeżdżałoby rocznie 67 tysięcy Polaków _ - powiedział Kirk. W oświadczeniu podkreślił, że zniesienie wiz dla obywateli polskich nie tylko wpłynie na ożywienie amerykańskiej turystyki, ale _ służyć będzie wzmocnieniu ważnych i długoletnich stosunków dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych z Polską _.

Zapewnienia o tym, że sprawa zniesienia wiz dla Polaków zostanie załatwiona przez Kongres do końca tego roku usłyszał od senatora Kirka Arie Zweig, przewodniczący zarządu Polish American Leadership Political Action Committee (PAL-PAC), niezależnej, bezpartyjnej organizacji politycznej promującej sprawy ważne dla Polaków oraz Amerykanów polskiego pochodzenia.

_ - Znam dobrze senatora Marka Kirka i mogę powiedzieć, że on nie rzuca słów na wiatr, dlatego spodziewam się, że do końca roku sprawa zniesienia wiz dla Polaków powinna zostać załatwiona _ - powiedział Zweig po odbyciu rozmowy w senatorem Kirkiem.

Zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli polskich znalazło się w projekcie ustawy zwanej JOLT Act(The Jobs Originated through Launching Travel - Miejsca Pracy Dzięki Turystyce), która kładzie nacisk na zwiększenie turystyki do USA poprzez ułatwienia wizowe, co ma zapewnić nowe miejsca pracy. W projekcie zawarto korzystny dla Polski zapis o modyfikacji kryteriów wejścia danego kraju do programu ruchu bezwizowego(VWP).

Podobne zmiany w programie VWP włączono także, dzięki poparciu obu partii, do ustawy o budżecie Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego na rok finansowy 2014, która została przyjęta w lipcu przez Komisję Przydziału Środków Budżetowych Senatu.

Korzystne dla Polski zapisy o rozszerzeniu programu bezwizowego dołączono też do projektu ogólnej reformy przepisów imigracyjnych w USA. Uchwaloną pod koniec czerwca w Senacie ustawą nie zajęła się jeszcze Izba Reprezentantów. Jednak dominujący w niższej Izbie Kongresu Republikanie są podzieleni w sprawie reformy i zapowiadają, że przygotują swój projekt ustawy.

_ - Kongres ma obecnie przerwę wakacyjną w obradach i ustawodawcy dopiero za dwa, trzy tygodnie powrócą do Waszyngtonu. Jak oceniamy jest szansa, że po powrocie zajmą się jednym z tych projektów _ - powiedziała PAP Karolina Żaczek, doradca ds. etnicznych w biurze kongresmena Mike Quigleya.

Senator Mark Kirk i kongresmen Mike Quigley w styczniu 2011 roku odwiedzili Polskę. Krótko po powrocie z Polski Kirk doznał udaru mózgu. Kirk powrócił do pracy w Waszyngtonie dopiero po prawie rocznej przerwie na rehabilitację. Polityk ciągle ma problemy z poruszaniem się.

Czytaj więcej w Money.pl
Do USA bez wiz? Kongres ma nowy projekt Projekt zgłosili wspólnie demokratyczny kongresmen Mike Quigley z Illinois oraz republikański Joe Heck z Nevady.
Amerykańska studolarówka już nie ta sama Amerykański Zarząd Rezerw Federalnych rozpoczął światową promocję nowego studolarowego banknotu. Do obiegu trafi on w październiku.
75 proc. ruchu internetowego w USA jest monitorowane przez NSA Pojawiły się nowe informacje w sprawie monitorowania Internetu przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa. Według nich, NSA jest w stanie monitorować 75 procent całego ruchu w amerykańskim Internecie, w tym czytać nasze maile i podsłuchiwać nasze rozmowy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)