Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Wjeżdżający do Polski wkrótce poczują się "jak przed Schengen". Wrócą kontrole graniczne

17
Podziel się:

Uwaga podróżujący w granicach Unii Europejskiej! W związku z Konferencją Klimatyczną COP24 , która odbędzie się w Katowicach w grudniu, Polska przywraca kontrole na granicach wewnętrznych Strefy Schengen.

Do 16 grudnia granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach
Do 16 grudnia granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach (ROBERT STACHNIK/REPORTER)

2 grudnia w Katowicach rozpocznie się Konferencja Klimatyczna COP24. To wielka impreza, w której wezmą udział delegaci z 200 państw oraz przedstawiciele świata nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i ekologicznych. Szacuje się, że przez 12 dni trwania Konferencji przez Katowice "przewinie się" nawet 30 tys. osób.

Organizacja tak wielkiego wydarzenia to prestiż dla miasta, a przy okazji setkom rodzin dała możliwość nietypowego zarobienia. W związku z faktem, że aglomeracja nie dysponuje wystarczającą liczbą miejsc hotelowych, katowiczanie mogli podnająć swoje domy i mieszkania uczestnikom zjazdu.

Międzynarodowa konferencja to również pewne ograniczenia i to nie tylko dla mieszkańców Śląska i Zagłębia, lecz również wszystkich Polaków, którzy w okresie od 22 listopada do 16 grudnia będą podróżować po Unii Europejskiej.

Przywrócona zostanie kontrola na granicach z krajami strefy Schengen. Spokojnie, nie oznacza to powrotu przejść granicznych i szlabanów! W praktyce będzie tak, że zarówno na dawnych przejściach granicznych, jak i lotniskach, funkcjonariusze Straży Granicznej będą wyrywkowo sprawdzać dokumenty osób przekraczających granicę UE.

Zobacz także: Oszczędzanie długoterminowe jest ważne, ale dla pracodawców PPK to kolejne "uporczywe obciążenie"

Będą wykorzystywać mobilne terminale, niewykluczone są też tzw. schengenbusy, czyli specjalistyczne samochody wyposażone w urządzenia mające dostęp m.in. do baz danych.

Do 16 grudnia granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Takich miejsc będzie w sumie 264.

Kontrolowane będą jedynie osoby wjeżdżające do Polski. Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, a działania dostosowane do realnego zagrożenia. Osoby i pojazdy będą typowane do kontroli na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby państw sąsiednich.

Wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz zezwolić na sprawdzenie pojazdu, którym podróżują.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Barbara
4 lata temu
Rozumiem, że chodzi o bezpieczeństwo, ale niestety kojarzy mi się to ze stanem wojennym. Sorki znam to z autopsjii
Bercik Obersc...
4 lata temu
Pewnie boją się, że afera KNF zainfekuje ich systemy bankowe...
Marek
4 lata temu
Zapraszam na przejście graniczne w Lubieszynie. Tam kontrole służb niemieckich są na porządku dziennym. Celnicy często pytają o cel podróży. Obecnie wiem, że wyłapują tych co mieszkają w przygranicznych miejscowościach i jeżdżą autkami na polskich tablicach bez opłaconego podatku drogowego ,wtedy od ręki kwit na co najmniej kilkaset euro. Kto zna temat ten wie o co chodzi. A i jeszcze jedna uwaga idzie zima więc zmieńcie opony na zimowe jadąc do Niemiec. Niedawno zwrócono mi uwagę abym nie jeździł z hakiem holowniczym ,który powinienem odpiąć jadąc bez przyczepki. Uczyniłem to od ręki więc skończyło się na spokojnym pouczeniu.
Wiolka
4 lata temu
Zaczyna się jeszcze trochę to będzie jak na granicy z Białorusią
Herb
4 lata temu
Czy zydow tez to dotyczy?