Notowania

bezpieczeństwo
19-11-2018 (11:47)

Wjeżdżający do Polski wkrótce poczują się "jak przed Schengen". Wrócą kontrole graniczne

Uwaga podróżujący w granicach Unii Europejskiej! W związku z Konferencją Klimatyczną COP24 , która odbędzie się w Katowicach w grudniu, Polska przywraca kontrole na granicach wewnętrznych Strefy Schengen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ROBERT STACHNIK/REPORTER)
Do 16 grudnia granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach

2 grudnia w Katowicach rozpocznie się Konferencja Klimatyczna COP24. To wielka impreza, w której wezmą udział delegaci z 200 państw oraz przedstawiciele świata nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i ekologicznych. Szacuje się, że przez 12 dni trwania Konferencji przez Katowice "przewinie się" nawet 30 tys. osób.

Organizacja tak wielkiego wydarzenia to prestiż dla miasta, a przy okazji setkom rodzin dała możliwość nietypowego zarobienia. W związku z faktem, że aglomeracja nie dysponuje wystarczającą liczbą miejsc hotelowych, katowiczanie mogli podnająć swoje domy i mieszkania uczestnikom zjazdu.

Międzynarodowa konferencja to również pewne ograniczenia i to nie tylko dla mieszkańców Śląska i Zagłębia, lecz również wszystkich Polaków, którzy w okresie od 22 listopada do 16 grudnia będą podróżować po Unii Europejskiej.

Przywrócona zostanie kontrola na granicach z krajami strefy Schengen. Spokojnie, nie oznacza to powrotu przejść granicznych i szlabanów! W praktyce będzie tak, że zarówno na dawnych przejściach granicznych, jak i lotniskach, funkcjonariusze Straży Granicznej będą wyrywkowo sprawdzać dokumenty osób przekraczających granicę UE.

Oszczędzanie długoterminowe jest ważne, ale dla pracodawców PPK to kolejne "uporczywe obciążenie"

Będą wykorzystywać mobilne terminale, niewykluczone są też tzw. schengenbusy, czyli specjalistyczne samochody wyposażone w urządzenia mające dostęp m.in. do baz danych.

Do 16 grudnia granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Takich miejsc będzie w sumie 264.

Kontrolowane będą jedynie osoby wjeżdżające do Polski. Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, a działania dostosowane do realnego zagrożenia. Osoby i pojazdy będą typowane do kontroli na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby państw sąsiednich.

Wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz zezwolić na sprawdzenie pojazdu, którym podróżują.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: bezpieczeństwo, katowice, konferencja klimatyczna, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2018

MIROZachodnie kraje UE już dawno powinny przywrócić ,,szlabany,, na granicy z polską.

19-11-2018

kickmyassSkoro Niemcy wydają tymczasowe wizy każdemu mieszkańcowi Afryki i Bliskiego Wschodu to kontrole nic nie dadzą. Do Polski ma prawo wjechać każdy na … Czytaj całość

19-11-2018

Muchamet El LadaTo ja musiec teras przyjechac wczesniej.

Rozwiń komentarze (17)