Notowania

reforma ofe
03.01.2014 08:12

Władysław Kosiniak-Kamysz broni reformy OFE

Stabilność finansów państwa jest istotna z punktu widzenia ustawy zasadniczej - argumentuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Matloch/Reporter)

Stabilność budżetu jest wartością konstytucyjną - tak minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz komentuje dyskusje wokół OFE. Niedawno prezydent podpisał ustawę o Otwartych Funduszach Emerytalnych, jednocześnie wysyłając ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Takie rozwiązanie spotkało się z krytyką niektórych ekonomistów, którzy wskazują, że sięganie do oszczędności Polaków dla ratowania budżetu jest niekonstytucyjne. Proponowanej przez rząd reformy Otwartych Funduszy bronił na antenie radiowej Jedynki minister pracy. Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że stabilność finansów państwa jest istotna z punktu widzenia ustawy zasadniczej.

Ustawa o OFE przewiduje, że ponad 50% oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazane do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje.

Przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące na decyzję, czy chcą by ich środki na przyszłe świadczenia gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Na 10 lat przed emeryturą środki z OFE mają być stopniowo przekazywane na subkonto w ZUS-ie.

Czytaj więcej w Money.pl
Zniosą limit inwestycji OFE w akcje? - _ Jak uwalniać, to całkowicie _ - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz. Minister finansów jest przeciwnego zdania.
Wypłata emerytur na nowych zasadach? Ministerstwo ujawnia Władysław Kosiniak-Kamysz chce zmienić sposób waloryzacji świadczeń. - _ To okradanie Polaków _ - alarmują związkowcy.
Prezydent "notariuszem PO". Miażdżąca krytyka opozycji - _ Bronisław Komorowski gra w grę wyreżyserowaną przez Donalda Tuska _ - komentują posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Tagi: reforma ofe, władysław kosiniak-kamysz, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz