Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Właściciel Kickass Torrents zatrzymany w Polsce. Prokuratura USA długo na to czekała

1
Podziel się

Kierowany przez Prokuratur Generalną USA Lorettę Lunch departament sprawiedliwości poinformował w środę o zatrzymaniu w Polsce 30-letniego Ukraińca, Artema Waulina, właściciela strony internetowej Kickass Torrents (KAT).

Właściciel Kickass Torrents zatrzymany w Polsce. Prokuratura USA długo na to czekała
(Unsplash, Pixabay (CC0))
bEpSCUdh

Zarzuca mu się łamanie praw autorskich.

Amerykańskie władze sądowe spodziewają się szybkiej ekstradycji Ukraińca do USA, aby tam mógł stanąć przed sądem.

- Uciekając przed sprawiedliwością, Waulin korzystał z serwerów w wielu różnych krajach na świecie i przenosił domeny, gdy tylko rozpoczynało się przeciw niemu postępowanie. Jego aresztowanie w Polsce dowodzi jednak, że cyberprzestępca może uciekać, ale nie może ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości - powiedziała Leslie Caldwell, zastępca prokuratora generalnego.

bEpSCUdj

Przeciwko Waulinowi toczy się kilka postępowań w Stanach Zjednoczonych. Zarzuty dotyczą kilku naruszeń praw autorskich oraz prania brudnych pieniędzy. Sąd stanowy w Chicago już wcześniej nakazał zajęcie jego konta bankowego oraz siedmiu adresów internetowych.

W ocenie amerykańskiej prokuratury generalnej Artem Waulin, który od 2008 r. udostępnił w systemie BitTorrent setki milionów plików filmowych i muzycznych, gier oraz programów telewizyjnych, umożliwiając ich załadowanie przez internautów, naraził właścicieli praw do poszczególnych utworów na straty w wysokości 1 mld dolarów.

Ocenia się, że stronę Kickass Torrents odwiedza miesięcznie do 50 mln użytkowników, co sprawia, że KAT kierowany przez Waulina zajmuje 69. miejsce w rankingu najbardziej popularnych adresów internetowych na świecie.

Zastosowany w BitTorrent protokół wymiany i dystrybucji plików przez internet, którego celem jest odciążenie łączy serwera udostępniającego pliki, umożliwia podział pasma pomiędzy osoby, które w tym samym czasie pobierają dany plik. Oznacza to, że użytkownik w czasie pobierania wysyła fragmenty pliku innym użytkownikom.

bEpSCUdK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Libek
5 lata temu
"Brawo"! Światowej klasy "przestępca" złapany... Już czuję się "bezpieczniej". Nie ma to jak lizać aunus amerykańskim korporacjom. Brawo kapitan państwo XD