Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Mobilizacja przed podniesieniem Concordii

0
Podziel się

Na dobę przed rozpoczęciem operacji podniesienia wraku statku
na wyspie Giglio zarządzono dzień modlitw.

Włochy: Mobilizacja przed podniesieniem Concordii
(Polaris/East News)
bEsaDrsR

Na dobę przed rozpoczęciem operacji podniesienia wraku statku Costa Concordia na wyspie Giglio zajęte są wszystkie miejsca w hotelach. Spodziewanych jest tam prawie 400 dziennikarzy. To nie może być show- przypominają koordynatorzy tego przedsięwzięcia.

Niedziela jest na wyspie dniem modlitwy w intencji powodzenia operacji, jakiej nie przeprowadzono jeszcze w historii światowej żeglugi.

Nigdy wcześniej nie podjęto się próby ustawienia w pionie leżącego w morzu statku długości 300 metrów i ważącego 114 tysięcy ton. Wcześniej trzeba będzie obrócić wrak o 65 stopni. W działania te będzie zaangażowanych 500 specjalistów z różnych dziedzin, pochodzących z wielu krajów.

bEsaDrsT

Wszystko ma trwać od 12 do 24 godzin. W niedzielę po południu zapadnie definitywna decyzja, czy dzień później o godzinie 6.00 rano możliwe będzie przystąpienie do prac. Wszystko zależy od prognoz pogody. Na razie wszystko wskazuje się, że warunki meteorologiczne i stan morza nie przekreślą tych planów.

Zobacz także: ZOBACZ, JAK BĘDZIE PRZEBIEGAŁO PODNIESIENIE WRAKU (AFP, ang):

Miejsca w hotelach na Giglio zostały zarezerwowane już dwa miesiące temu, gdy podano przypuszczalny termin rozpoczęcia najtrudniejszej fazy usuwania skutków katastrofy sprzed półtora roku, w której zginęły 32 osoby.

bEsaDrsZ

Od kilku dni na wyspę przy wybrzeżu Toskanii przybywają ekipy telewizyjne z całego świata, między innymi z USA, Australii i Chin. Nikt nie chce przegapić wydarzenia roku - podkreśla włoska prasa.

Niektóre telewizje przeprowadzą transmisję z operacji podnoszenia wycieczkowca o rozmiarach kilkupiętrowego bloku.

Najazd wysłanników mediów jest tak ogromny, że konieczne było odcięcie portu i jego okolic specjalnym kordonem, a wstęp na jego teren możliwy będzie wyłącznie na podstawie specjalnego zezwolenia. W długich kolejach po taką przepustkę stoją także potrzebujący jej mieszkańcy Giglio.

Ogromnemu zainteresowaniu mediów towarzyszą apele komisarza ds. Concordii, szefa włoskiej Obrony Cywilnej Franco Gabrielego, by z wydarzenia tego nie robić "show". Przypomniał, że do tej pory nie znaleziono ciał dwóch ofiar katastrofy. Ich wydobycie po podniesieniu wraku jest priorytetem - zapewnił Gabrieli.

bEsaDrta

15 września to na wyspie bardzo hucznie obchodzona uroczystość jej patrona, świętego Mamiliano. Organizowane są liczne zabawy oraz tańce na placu. W tym roku jednak w związku z ogromną mobilizacją przed poniedziałkiem obchody te będą skromniejsze.

W kościele pod wezwaniem św. Piotra, gdzie przechowywane są relikwie patrona- biskupa Palermo, żyjącego w V wieku, odmówiona zostanie podczas świątecznej mszy modlitwa w intencji powodzenia operacji podniesienia wraku.

Gdy zakończy się ona sukcesem, Costa Concordia pozostanie jeszcze długo u brzegów wyspy oparta na specjalnej platformie i na zbudowanym w tym celu sztucznym dnie. Zanim zostanie odholowana do jednego z portów, stać tam będzie według zapowiedzi do wiosny przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Wrak Costa Concordii w coraz gorszym stanie Kadłub statku, leżącego w morzu przy włoskiej wyspie Giglio, rdzewieje, a dziób jest coraz bliżej dna. Czy uda się go wyciągnąć?
Szalupy z Costa Concordii na sprzedaż Armator statku chce wystawić na aukcji łodzie ratunkowe, którymi pasażerowie i członkowie załogi wycieczkowca dotarli na ląd po jego katastrofie.
Włosi oburzeni sądowym wnioskiem Schettino Prokurator, który kierował śledztwem w sprawie katastrofy statku Costa Concordia, przyjął ze zdumieniem wniosek adwokata oskarżonego.
bEsaDrtu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)