Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: pizzę je się rękoma czy sztućcami?

0
Podziel się:

To jeden z tematów dyskusji między Włochami a Amerykanami. Wywołał ją burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

Włochy: pizzę je się rękoma czy sztućcami?
(.Bala/CC/Flickr)

Pizzę należy jeść rękoma czy sztućcami - oto jeden z tematów włoskiej prasy i zarazem dyskusji między Włochami a Amerykanami. Wywołał ją burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio, którego sfotografowano, gdy jadł pizzę widelcem i nożem.

Włosi z wielkim zapałem włączyli się w kulinarną polemikę, która wybuchła w Stanach Zjednoczonych, gdzie urzędujący od 1 stycznia nowy burmistrz Nowego Jorku, dumny ze swych włoskich korzeni, został oskarżony przez część gazet o snobizm po tym, gdy sfotografowano go ze sztućcami nad talerzem z pizzą. Amerykanie uznali to za gafę i pierwszy fałszywy krok de Blasio.

Największe dzienniki we Włoszech zdumiała natomiast odpowiedź burmistrza, który w reakcji na krytykę odparł: _ W kraju mego pochodzenia czymś normalnym jest jedzenie pizzy widelcem i nożem _. Podkreślił zarazem, że wie to dobrze, gdyż często jeździ do Italii.

Wyjaśnienia de Blasio ze zdumieniem przyjęli zwłaszcza piekarze pizzy, czyli pizzaioli z regionu Kampania na południu, skąd wywodzi się jego rodzina.

Znany neapolitański pizzaiolo Enzo Coccia podkreślił, że pierwszy obywatel nowojorskiej metropolii popełnił błąd, mówiąc, że w jego rodzinnych stronach używa się sztućców do jedzenia pizzy. Można - dodał - próbować jeść za ich pomocą, ale brzegi da się zjeść wyłącznie, biorąc je do ręki.

Większość neapolitańczyków i w ogóle Włochów je pizzę rękoma, taka jest tradycja - przypomniał Coccia, a wraz z nim inni piekarze. Poparli ich najbardziej znani szefowie kuchni. Nóż - mówią na łamach _ Corriere della Sera _ - służy wyłącznie do pokrojenia pizzy na trójkąty po wyjęciu jej z pieca. Ich zdaniem największych emocji dostarcza właśnie możliwość jedzenia pizzy rękoma.

Potwierdzenie tego można znaleźć nawet we włoskich piosenkach. Znany wykonawca Pino Daniele śpiewa na przykład: _ Pizzę margheritę jedz rękoma, a potem obliż palce _.

Czytaj więcej w Money.pl
Robot RoDyMan zrobi pizzę. Gdzie? RoDyMan to akronim Robotic Dynamic Manipulation i jest opisywany przez jego konstruktorów jako robot, będący w stanie wykonywać czynności ludzkie z niespotykaną dotąd zręcznością i techniką ruchu.
We Włoszech zabraknie pizzy? To możliwe Coraz mniej młodych ludzi chce uczyć się zawodu piekarza pizzy i zdobywać wymagane kwalifikacje.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)