Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: "Tu się kradnie, żeby rządzić, i rządzi, by kraść"

0
Podziel się:

Falę afer finansowych i kryminalnych wśród polityków we Włoszech podsumowała La Repubblica.

Włochy: "Tu się kradnie, żeby rządzić, i rządzi, by kraść"
(Daveness_98/CC/Flickr)

_ Tu się kradnie, żeby rządzić, i rządzi, by kraść _ - tak falę afer finansowych i kryminalnych wśród polityków we Włoszech podsumowała w piątek _ La Repubblica _. Według dziennika obecnie jest gorzej niż 20 lat temu, gdy zawaliła się cała scena polityczna kraju.

W artykule redakcyjnym włoska gazeta wymieniła największe skandale, które w minionych tygodniach wstrząsnęły światem polityki w poszczególnych regionach.

_ W ciągu niespełna miesiąca runęły władze Lacjum; pogrążyło je prywatne wykorzystywanie publicznych pieniędzy _ - dodał dziennik, przywołując sprawę masowego szastania milionami euro z budżetu przez klub radnych centroprawicowego Ludu Wolności byłego premiera Silvio Berlusconiego.

Następnie w artykule przypomniano, że Gwardia Finansowa weszła do siedzib władz Emilii-Romanii i Piemontu, gdzie wszczęto śledztwa w sprawie wydawania publicznych funduszy, a przedstawiciel zarządu Lombardii został aresztowany pod zarzutem powiązań z kalabryjską mafią, od której kupował głosy w wyborach.

Zarząd wielkiego miasta Reggio Calabria został rozwiązany przez Radę Ministrów również z powodu powiązań z tamtejszą potężną mafią.

_ Wracamy do roku 1992, mówią wszyscy. W rzeczywistości jednak jest znacznie gorzej _ - ocenił redaktor naczelny lewicowej gazety Ezio Mauro, nawiązując do gigantycznego skandalu korupcyjnego sprzed 20 lat, znanego jako Tangentopoli (łapówkolandia), w rezultacie którego doszło do upadku największych politycznych ugrupowań z chadecją na czele.

_ Stoimy w obliczu deprawacji polityki, która dla wielu stała się zawodem, systemem osiągania wysokich dochodów, gdzie znikają wartości, ideały, tradycje i obrona słusznych interesów _ - zauważył włoski publicysta. Wyraził przekonanie, że instytucje państwa zostały opanowane i zdominowane przez _ nową klasę chciwych potentatów _, jakimi stali się politycy, politykę zaś pozbawiono wszelkiej godności.

Wynikiem obecnych skandali - wskazała _ La Repubblica _ - jest, podobnie jak w 1992 roku, _ utrata wydajności machiny demokracji _, która _ kręci się na darmo i nie przynosi rezultatów _.

Nawiązując do ujawnionych powiązań polityków z Mediolanu z kalabryjską 'Ndranghetą komentator podkreślił: _ Trzeba mieć odwagę powiedzieć, że terenem prawdziwego przenikania mafii jest właśnie polityka _.

Ezio Mauro napisał, że na włoską centroprawicę cieniem położyły się ostatnie lata rządów Silvio Berlusconiego, kiedy - jak zauważył - _ ekscesy doprowadziły do obniżenia progu tolerancji i uśpiły wszelką zdolność reakcji _.

Szef rzymskiej gazety przytoczył słowa byłego ministra z rządu Berlusconiego Giancarlo Galana, który komentując skandale oświadczył: _ Chcieliśmy przeprowadzić liberalną rewolucję, a skończyliśmy z głowami świń _. Tak nawiązał do opisanych w prasie hucznych przyjęć radnych centroprawicy z Lacjum, podczas których zakładali oni maski prosiąt.

Czytaj więcej w Money.pl
Władze Apulii żądają przeprosin za "żart" Linie lotnicze przeproszą nie tylko obywateli i miliony turystów?
Faceboss, czyli mafia na Facebooku Tak Włoscy mafiosi korzystają z portalu, by kontaktować się między sobą i z ukrywającymi się bossami.
Tak uczcili wyjście na wolność bossa mafii Na to, że na południu Włoch powszechnym zwyczajem jest oddawanie hołdów szefom kamorry.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)