Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włosi przyjęli 30-miliardowe oszczędności

0
Podziel się:

We Włoszech o 5 mld euro zmniejszone zostaną nakłady na lokalne urzędy i instytucje. Może wzrosnąć VAT.

Włosi przyjęli 30-miliardowe oszczędności
(PAP/EPA)

Na 30 miliardów euro oszacował rząd Włoch łączną wartość pakietu antykryzysowego, który przyjął wczoraj. Premier Mario Monti (na zdj.) oświadczył, że program oszczędnościowy ma _ uratować i rozwinąć _ kraj, pogrążony - jak przyznał - w _ bardzo ciężkim kryzysie _.

Szef rządu ogłosił, że zrezygnował z pensji premiera i ministra finansów. Piąty już w tym roku pakiet działań antykryzysowych, pierwszy przygotowany przez rząd Montiego, ma doprowadzić do równowagi w finansach państwa w 2013 roku.

Na wieczornej konferencji prasowej, po przyjęciu dekretu przez rząd, profesor Monti podkreślił, że kryzys, w jakim znalazły się Włochy, jest _ bardzo ciężki _ i dlatego prosi rodaków o _ wyrzeczenia _. Kryzys międzynarodowy i włoski, ocenił, grozi _ zaprzepaszczeniem tego, co zbudowano w ciągu 60 lat z wyrzeczeń co najmniej czterech pokoleń Włochów _.

_ - Jesteśmy krajem, w którym w ciągu dziesięcioleci powstały poważne nierówności _ - stwierdził szef rządu. - _ Trzeba ratować i doprowadzić do rozwoju Włoch _ - mówił. Monti poinformował, że jego gabinet podjął działania, by _ natychmiast obniżyć koszty polityki _ na wszystkich szczeblach.

Zapowiedziano podjęcie zdecydowanych kroków w walce z oszustwami podatkowymi, co będzie priorytetem Rady Ministrów. Premier nazwał pakiet _ ratującym Włochy _ i określił go jako _ znaczący krok _ na drodze do poprawy sytuacji w kraju.

Pakiet antykryzysowy przewiduje gruntowną reformę systemu emerytalnego, w tym uproszczenie i ujednolicenie metody naliczania wieku emerytalnego oraz jego stopniowe podnoszenie w ciągu najbliższych 7 lat. Zarysy tej reformy przedstawiła minister pracy i polityki społecznej Elsa Fornero, która mówiąc o konieczności proszenia o _ wyrzeczenia _ dodała: _ Kosztowało to nas także z psychologicznego punktu widzenia _. Po tych słowach rozpłakała się.

ZOBACZ, JAK PŁACZE WŁOSKA MINISTER:

Dalsze kroki, które mają przynieść dodatkowe wpływy, to przywrócenie gminnego podatku od pierwszego domu, wprowadzenie podatku od luksusu od najdroższych samochodów, od miejsca stacjonowania jachtu lub łodzi, od posiadanych samolotów. Wprowadzono też szereg nowych opłat od transakcji finansowych, _ podatek solidarnościowy _ od najwyższych emerytur.

Do 1000 euro obniżony został pułap kwoty, powyżej której nie można płacić w gotówce. O 5 miliardów euro zmniejszone zostaną nakłady na lokalne urzędy i instytucje. Nie wykluczono, że w razie większych potrzeb finansowych w drugiej połowie przyszłego roku o 2 procent wzrośnie podatek VAT.

Mario Monti, stojący na czele gabinetu profesorów i specjalistów, wyraził ubolewanie, że politycy _ podejmują krótkoterminowe decyzje do następnych wyborów, a nie w szerszym horyzoncie czasowym, w interesie kraju, dzieci i wnuków _.

_ - W momencie, w którym prosi się o wyrzeczenia wszystkich obywateli, uznałem za obowiązek rezygnację z mojej pensji premiera i ministra finansów _ - oznajmił nieoczekiwanie Monti.

Wiceminister finansów Vittorio Grilli ogłosił, że ogólna suma programu _ odzwierciedla w całości prośby Komisji Europejskiej _. W tym kontekście powiedział o _ interwencjach _, które mają przynieść 30 miliardów euro, z czego większość zostanie przeznaczona na ożywienie gospodarcze. Dziś premier Mario Monti przedstawi szczegóły pakietu oszczędnościowego w obu izbach parlamentu, które muszą go uchwalić.

Komentarz

Czytaj więcej o kryzysie we Włoszech
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t195894.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wlochy;pakiet;antykryzysowy;do;korekty,142,0,974222.html) Poprawia Berlusconiego. Szuka 15 miliardów Celem nowych oszczędności jest osiągnięcie równowagi w zadłużonych obecnie finansach publicznych w 2013 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t113223.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mario;monti;dzieki;rynkom;wloski;rzad;otworzyl;oczy,1,0,887809.html) Włochy otworzyły oczy. Zobacz dzięki czemu Ekonomista zauważył, że to przez ostatnie wstrząsy premier i minister finansów zostali zmuszeni do zmiany stanowisk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t148884.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nie;chca;podzielic;losu;grecji;tna;wydatki,173,0,864173.html) Nie chcą podzielić losu Grecji, tną wydatki 47 miliardów euro zamierza zaoszczędzić włoski rząd, by zredukować zadłużenie państwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)