Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wnioski o zmianę dzierżawy wieczystej we własność do końca br.

0
Podziel się:

Wnioski o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego, przysługującego osobom fizycznym, w prawo własności będą mogły być składane rok dłużej, czyli do końca 2001 r.

- zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy.

'Rząd skieruje projekt nowelizacji do Sejmu w trybie pilnym' - poinformował we wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu Piotr Mync, p.o. prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.

Według obowiązującej ustawy z września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego, przysługującego osobom fizycznym, w prawo własności termin składania wniosków w tej sprawie minął z końcem 2000 r.

Jak poinformował Mync, potrzeba nowelizacji ustawy wynika z dwóch ubiegłorocznych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

TK w pierwszym z orzeczeń stwierdził, że ustawa spowodowała, iż uwłaszczenie wybranej grupy obywateli (tych, którzy nabyli prawo użytkowania wieczystego przed końcem października 1998 r. i nie przekształcili go w prawo własności przed wejściem w życie ustawy) odbywało się kosztem ograniczenia środków gminy, potrzebnych na realizację celów publicznych. Naruszało to konstytucyjną zasadę gwarancji mienia komunalnego.

Ponadto, TK uznał ustawę za wadliwą, ponieważ doprowadziła do tego, że część osób nabyła prawo własności na preferencyjnych warunkach, a pozostali nabyli je zgodnie z warunkami rynkowymi.

W projekcie nowelizacji ustawy zaproponowano, aby przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności było odpłatne, a wysokość opłaty będzie ustalana na zasadach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami, czyli na podstawie rynkowej wartości nieruchomości, jako różnica tej wartości i wartości prawa do wieczystego użytkowania.

Zaproponowano także, aby mogły być przyznawane ulgi w opłacie za przekształcenie, jeśli dotyczy ono nieruchomości wykorzystywanych lub przeznaczonych na cele mieszkaniowe.

Projektowana nowelizacja wprowadza ponadto zapis, zgodnie z którym wszyscy współużytkownicy wieczyści nabędą prawo do przekształcenia w prawo własności.

TK w drugim orzeczeniu zakwestionował zapis, który uniemożliwiał przekształcenie prawa użytkowania wieczystego, jeżeli powstawałaby współwłasność nieruchomości gruntowej osób fizycznych i Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)