Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna gospodarcza Turcja-Rosja. Ankara i Moskwa mają już dość

22
Podziel się:

- Dostrzegamy powstawanie trendu ku ociepleniu naszych stosunków z Rosją - podkreśla wicepremier Turcji Numan Kurtulmus.

Wojna gospodarcza Turcja-Rosja. Ankara i Moskwa mają już dość
(Julio Roman Fariñas/Flickr (CC BY 2.0))

Wicepremier Turcji Numan Kurtulmus ogłosił w poniedziałek, że nastąpiło przyspieszenie w działaniach na rzecz ocieplenia stosunków z Rosją. Przedstawiciel władz Ankary z zadowoleniem przyjął kroki Moskwy prowadzące do złagodzenia restrykcji gospodarczych.

- Dostrzegamy powstawanie trendu ku ociepleniu naszych stosunków z Rosją - podkreślał Kurtulmus.

Kurtulmus podkreślił, że jest zadowolony z rosyjskiej decyzji ponownie umożliwiającej zatrudnienie Turków w niektórych rosyjskich firmach. Dodał, że Ankara dostrzega "sygnały" ze strony Rosji świadczące o ocieplaniu się relacji.

- Mamy nadzieję, że te wszystkie sygnały oznaczać będą szybką normalizację naszych stosunków - mówił wicepremier.

Wicepremier przypomniał, że wcześniej w czerwcu turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan w przesłaniu do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, z okazji święta państwowego Rosji (Dnia Rosji przypadającego 12 czerwca), wyrażał nadzieję na poprawę stosunków między obu krajami.

Kurtulmus odniósł się także do osiągniętego z Izraelem porozumienia o normalizacji stosunków.

- Osiągnięto pewien punkt podczas rozmów z 26 czerwca, który zostanie w tym samym czasie ogłoszony przez premierów obu rządów o godzinie 13 (12 czasu polskiego) - poinformował wicepremier podczas przerwy w posiedzeniu gabinetu.

Stosunki między Turcją a Rosją znacznie się pogorszyły, kiedy w listopadzie 2015 roku tureckie lotnictwo zestrzeliło rosyjski bombowiec Su-24, który Ankara oskarżyła o naruszenie tureckiej przestrzeni powietrznej; Moskwa temu zaprzeczyła. W odpowiedzi Rosja wprowadziła kroki odwetowe wobec Turcji, głównie o charakterze gospodarczym.

Turcja była natomiast jednym z najbliższych sojuszników Izraela w regionie, ale jej stosunki z państwem żydowskim znacznie ochłodziły się w 2010 roku, gdy z rąk izraelskich komandosów zginęło dziesięciu tureckich obywateli płynących na jednym ze statków Flotylli Wolności z pomocą żywnościową i lekami dla Palestyńczyków do Strefy Gazy. Porozumienie ws. normalizacji stosunków strony osiągnęły w niedzielę.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
andrew245
8 lat temu
wiecznie rocznice obchody zakaz handlu w niedziele moze nic nie robic to mniej kosztuje
Makler z Wall...
8 lat temu
Turcy mają zdrową kapitalistyczną gospodarkę a ruSScy mafijną piramidę finansową więc potrzebują nowego kapitału bo własny (z haraczy, łapówek i przekrętów) się już skończył.
soroka
8 lat temu
Turcy zdrajcy UNII z Ruskimi im bliżej? jeszcze będą płakać
maria100
8 lat temu
a gdzie Waszczykowski i ocieplenie stosunków Rosji z Polską ?!!! Co robi PIS ?!!! opowiada głupoty o Tusku zamiast zająć się WAŻNYMI dla Polski sprawami !!!! Co robi Macierewicz i kolesie ?!!!
bogu
8 lat temu
Prawda jest taka , że żaden z przywódców zachodnich nie dorasta Putinowi do pięt.
...
Następna strona